Vladimír Šmicer pojmenoval slabinu Tomáše Součka a řekl, kolikátá by skončila Slavia v Premier League

Bývalý reprezentant Vladimír Šmicer
Bývalý reprezentant Vladimír Šmicer
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2021

Vladimír Šmicer (47) paří díky angažmá v Liverpoolu mezi největší znalce anglického fotbalu v Česku. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz si zatipoval, jak by se dařilo Slavii Praha v Premier League a popsal, na čem by měl zapracovat nejlepší český hráč současnosti Tomáš Souček (26). "V Anglii se hraje ve velkém fofru, takže by měl zapracovat ještě na kontrole a vedení balónu," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý fotbalový reprezentant, který se v roce 2005 stal vítězem Ligy mistrů.

Vladimíre, zahraje si Tomáš Souček příští rok Ligu mistrů, dotáhne jeho West Ham United ligovou jízdu k velkému úspěchu?

West Ham mě celou sezónu velmi překvapuje, myslel jsem si, že mu dojdou síly, nebo chytnou sérii, kdy odpadnou a neudrží ty pozici. Jenže kousek od konce sezóny jsou pořád ve hře o Ligu mistrů a já si říkám, že se jim to klidně může podařit, protože Chelsea má ještě FA Cup, má zápasy v Lize mistrů, takže mají před sebou ještě hodně těžkých utkání a bude je to stát mnoho sil. Je tu ještě Liverpool, ale letos jim to nejde. West Ham tedy podle mě má sílu tu neskutečnou sezónu dotáhnout až do Ligy mistrů.

West Ham táhne nejlepší český fotbalista Tomáš Souček. Má ještě nějakou slabinu? Nějaký prostor pro zlepšování?

Určitě není náhoda, že Tomáš získal dva roky po sobě titul Fotbalista roku. Jeho velkou předností je fyzická kondice a čich na góly. Hraje středního až defenzivního záložníka a i z této pozice umí dávat branky. V některých zápasech, co jsem sledoval, tak by měl zlepšit práci s balónem. V Anglii se hraje ve velkém fofru, takže by měl zapracovat ještě na kontrole a vedení balónu, na tom se dá ale pracovat neustále.

Kam by měl jednou přestoupit? V jakém klubu byste ho rád viděl?

Já bych ho rád viděl v Liverpoolu, protože by navázal na Milana Baroše, Patrika Bergera i na mě. Tuto štaci bych mu přál. Věřím, že až se fanoušci vrátí na stadiony, tak by si Tomáš vyprodaný Anfield hodně užil. Mrzí mě, že Tomáš Souček i Vladimír Coufal ještě nezažili v Anglii plné stadiony, to pak mají zápasy úplně jiné kouzlo.

Kdo napodobí Součka a Coufala a přestoupí z Česka do Premier League?

Mohl by tam jít brankář Ondřej Kolář. Žhavé zboží je určitě také Abdallah Sima, který na kluby v Anglii udělal velký dojem. Nadstandardní výkony v Evropské lize podával i Lukáš Provod. Bude zajímavé sledovat, jak to bude vypadat s Adamem Hložkem ve Spartě, ten je podle mě na anglický fotbal přímo stavěný. Je ale ještě hodně mladý a možná by si měl vzít nějaký mezistupeň v Německu nebo ve Francii.

Fanoušci měli možnost sledovat zápasy Slavie Praha proti týmům z Premier League v Evropské lize. Jak by si ale »sešívaní« vedli, kdyby byli do Premier League přesazeni na celou sezonu?

Myslím si, že určitě by nehráli o záchranu. Možná by se mohli dostat i do první desítky. Je to ale spekulativní otázka a je to těžké tipovat, jak by se vypořádali s s obrovským množstvím těžkých utkání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.