Reklama:

Vládo, probuď se, pokud už není pozdě, přiblížil Josef Středula hlavní motiv pondělní stávky

Josef Středula
Josef Středula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, Jiří Ovčáček, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2023

Pondělní stávka a další protestní akce proti krokům vlády budou mít na výkon české ekonomiky jen zanedbatelný dopad. Shodli se na tom oslovení analytici. Varovnější je podle nich do budoucna signální skutečnost, že lidé chtějí stávkovat kvůli nutné snaze narovnat veřejné finance. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila předáka odborářů Josefa Středulu, který upřesnil, co je hlavním motivem pondělní stávky.

Reklama:

"Vládo, probuď se, pokud už není pozdě!" představil šéf odborářů Josef Středula pro ŽivotvČesku.cz hlavní motiv, cíl či shrnující heslo pondělní stávky. "Toto je jeden z největších protestů v novodobé historii České republiky," upozornil dále pro ŽivotvČesku.cz Středula s tím, že nespokojenost s kroky vlády jde napříč celou společností.

Pokud jde o samotné dopady stávky, bude hodně záležet na její finální podobě. "Ekonomické dopady stávky budou pochopitelně záviset na jejím skutečném rozsahu, který se nakonec může lišit od deklarovaných ambicí jejích organizátorů, ovšem s největší pravděpodobností budou zanedbatelné," řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Celkem by se podle něj celostátní hospodářské škody měly udržet v řádu stovek milionů korun, což je z pohledu celé ekonomiky marginální.

Reklama:

Řada zaměstnanců se sice stávky zúčastní, ale počítají s tím, že ušlou produkci dokáží kompenzovat v následujících měsících, doplnil analytik XTB Štěpán Hájek. Většina zaměstnanců se také stávky plánuje zúčastnit pouze symbolicky nebo na pouhou hodinu, kde bude na manažerech, aby dostatečně motivovali zaměstnance k dokončení práce.

Největší problém může podle Hájka nastat v kontextu inflace. "Ekonomika v letošním roce stagnuje a poptávka po zboží a službách spíše klesá, nicméně náhlý nabídkový šok jí nemusí vůbec prospět," upozornil. Například Škoda Auto plánuje stávku uprostřed rostoucího odbytu, což by se v případě jeho akcelerace mohlo projevit ve vyšší ceně konečného automobilu. Větším rizikem je zapojení svazu KOVO, kde by se měly zapojit stovky průmyslových firem, které na hodinu zastaví výrobu. Průmyslu tak mohou v následujících týdnech chybět klíčové komponenty pro výrobu konečných výrobků, varoval.

Podle dostupných informací se nezastaví kritická infrastruktura, prakticky nedotčen zůstane sektor služeb a průmyslové podniky avizují, že odstávky neplánují buďto žádné, nebo jen velmi krátké. Komplikací mohou být uzavřené školy, což části rodičů znemožní pracovní aktivitu, protože se budou muset postarat o děti, podotkl Hradil.

Varovnější je z pohledu dlouhodobého vývoje české ekonomiky spíše signální efekt této stávky, míní Hradil. ČR již několik let žije na dluh, když se na daních vybírá o stovky miliard korun méně, než je nutné pro udržení stávajících výdajů. Takový stav je podle něj dlouhodobě neudržitelný a nelze jej napravit, aniž by některé ekonomické subjekty státu buď více platily, nebo od něj méně dostávaly. "Skutečnost, že na snahu vlády vrátit veřejné finance do rovnováhy společnost okamžitě reaguje popuzeně, naznačuje, že velká část Čechů jednoduše chce žít na dluh, a tedy na úkor budoucích generací," dodal.

Stávku vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. Podle jejího předsedy Josefa Středuly se do stávky zapojí víc než polovina z 270.000 odborářů z 31 svazů, které centrála zastřešuje. Protesty se týkají zejména takzvaného konsolidačního balíčku, který ve středu podepsal prezident Petr Pavel. Mezi nejviditelnější protestující patří školské odbory, které usilují o více peněz pro školství na příští rok.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: