Vládu sestaví nejsilnější strana, říká Miloš Zeman. S hlavou státu to ještě budeme řešit, vzkázal Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2021

Prezident České republiky Miloš Zeman (76) uvedl, že vládu po podzimních volbách bude sestavovat nejsilnější strana, nikoliv koalice. Silnou koalici vytvořili Piráti a hnutí STAN. "Mediální vyjádření pro mě nehrají roli," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (40) s tím, že s prezidentem se chce potkat a povolební situaci prodiskutovat.

Volby do Sněmovny se uskuteční 8. a 9. října. Už nyní je jasné, že opozice hledá cesty, jak od moci odstavit ANO a Andreje Babiše (66). Opozice vsadila na koalice, které mohou mít šanci hnutí ANO porazit, nebo alespoň zůstat v těsném závěsu. Jeden blok chce postavit ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, druhou koalici vytvořili Piráti a STAN.

Prezident Miloš Zeman ale není přesvědčen, že koalice by měly na podzim sestavovat vládu. Prezident se domnívá, že tvoření koalic je záchranné lano pro strany, které by samostatně do parlamentu možná nepronikly. Hlava státu má na mysli STAN, lidovce a TOP 09.

Prezident v rozhovoru pro Mladou frontu DNES uvedl, že by koalici podle jeho osobního názoru mohly tvořit i ANO a ČSSD. V každém případě Miloš Zeman zdůraznil, že vládu bude sestavovat nejsilnější strana. Podle posledních průzkumů ohledně preferencí první místo drží ANO, které se pohybuje někde mezi 25 až 30 procenty. Pozici druhé nejsilnější strany podle preferencí v prosinci obsadili Piráti.

Právě lídr Pirátů Ivan Bartoš (40) na slova Miloše Zemana reagoval s chladnou hlavou, že s prezidentem se chce hlavně osobně sejít a až pak dělat závěry.

"Začátkem února, pokud to nebude v kolizi se setkáním prezidentů V4, mám schůzku s panem prezidentem, kde se i na téma povolební situace budeme bavit. Mediální vyjádření, či jejich interpretace tedy pro mě úplně nehrají roli. Pokud V4 bude, moje schůzka se uskuteční v druhé půlce února. Jsem takto domluven s kanceláří prezidenta," uvedl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že prezidentova slova o povolebním vyjednávání ho nepřekvapila. Podle šéfa ODS je dlouhodobě známo, že prezident podporuje Babišovo hnutí ANO.

Pro předsedu ODS Petra Fialu (57) se v neděli 28. listopadu začala psát nejdůležitější kap...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu