Vlnící se studená fronta je tady, zmáčí téměř celou republiku. Doprovodí ji krupobití

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2024

Úterní ráno přináší velké rozdíly mezi západem a východem území. "Přes naše území postupuje studená fronta –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na západě bylo již ráno zataženo s deštěm, na východě převládalo slunečné ráno. Ve Středočeském kraji se po ránu vyskytly i bouřky. Studená fronta bude postupovat dále na východ, postupně se zatáhne také na Moravě, naopak od západu bude k večeru postupně oblačnosti ubývat. A během odpoledne se mohou na východě území místy vyskytnout bouřky, ojediněle i silné – opět doprovázené přívalovým deštěm a krupobitím," upřesnila dnešní počasí meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že odpolední teploty se budou pohybovat od 15 °C na západě po 25 °C na východě území.

Úterý sice přinese nejvíce oblačnosti i srážek z celého týdne, ale přeháněk a bouřek bude hodně i na přelomu května a června. "Ten, kdo si vzal v květnu dovolenou, bez pláštěnky se neobešel," ohlédla se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle statistik bývá nejteplejším a nejslunečnějším obdobím prázdnin přelom července a srpna. "Pokud tak plánujete dovolenou ve »znamení plavek«, je to ideální stav. Ve druhé polovině srpna se už rychle prodlužují noci a rána bývají chladnější, ale závěr srpna bývá většinou také příjemný – polojasný a s letními teplotami kolem 25 °C," popsala odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz, kdy je nejlepší vzít si během léta dovolenou.

Na základě statistik letního počasí za posledních »30 let« Dagmar Honsová dále doporučila, jaké aktivity jsou vhodné pro jednotlivé letní měsíce.

"Vodáci by měli vyrazit na vodu hned v červnu, pro horské túry je ideální druhý červencový týden, nejteplejší dny na koupání jsou na začátku srpna a dovolenou zaměřenou na výlety je vhodné podniknout ve druhé polovině srpna," vyjmenovala konzultantka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.