Vojenský expert popsal rozdíl ohledně podpory Ukrajině, když se prezidentem stane Andrej Babiš, nebo Petr Pavel

Andrej Babiš a Petr Pavel
Andrej Babiš a Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2023

Vítězem prvního kola letošních prezidentských voleb se stal bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel (61), generála ve výslužbě volilo 35,40 procenta lidí. Do volebního finále postoupil i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (68), kterému dalo hlas 34,99 procenta voličů. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, zda nastane rozdíl v rámci podpory Ukrajině, pokud ve druhém kole zvítězí Babiš, případně generál Pavel. Z jeho slov vyplynulo, že nejpravděpodobněji ano.

Volit přišlo 68,24 procenta lidí, v roce 2018 v prvním kole volilo 61,9 procenta. Pavel dostal hlasy 1,975.056 voličů, druhého Babiše volilo 1,952.213 lidí. Dá se očekávat, že kampaň před druhým kolem bude hodně »tvrdá«. Výsledek druhého kola - tedy kdo se stane novou hlavou státu - bude mít vliv i na podporu Ukrajiny, která čelí od konce loňského roku ruské vojenské invazi.

"Tím, jak se celá kampaň začíná polarizovat čím dál více a může za to především Andrej Babiš, tak se domnívám, že to na podporu Ukrajiny vliv může a bude mít. Andrej Babiš začal slibovat v podstatě nesplnitelné z pozice, na kterou se hlásí, že bude vytvářet mírová jednání, pořádat nějaké summity v Praze, to jsou samozřejmě všechno nesmysly," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.

"Stejně tak narativ Andreje Babiše, že on je diplomat, zatímco generál Pavel je voják, podobně jako on znamená mír, zatímco generál Pavel znamená válku. To jsou nesmysly, kterým se nedá věřit. Vykonavatelem zahraniční politiky je nadále vláda, pořád jsme parlamentní republika, nikoliv prezidentská, to je první bod. Druhý pak, že si dovedu představit, že vzhledem k tomu, jak Andrej Babiš vede tu kampaň, tak se asi bude snažit omezovat nějakou podporu Ukrajině ze strany ČR alespoň v politické rovině. V reálné rovině na to nebude moci dosáhnout, to bude stále v rukou vlády. V případě, že prezidentem bude generál Pavel, tak podpora ČR Ukrajině bude z jeho strany nadále silná a jasná. Ale není v tuto chvíli možné zveličovat roli prezidenta, protože tu má stále a nadále nejsilnější parlament," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný bezpečnostní expert.

Druhé kolo prezidentských voleb se koná 27. a 28. ledna. Současnému prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.