Vojtěch představí nový systém v boji s koronavirem. Bude určovat nejen pokyny pro nošení roušek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí představí systém tří pohotovostních stupňů, kterými by se hygienici měli řídit při vyhlašování opatření proti šíření nového koronaviru v jednotlivých regionech.

Systém, který vznikal ve spolupráci s epidemiology a Ústavem zdravotnických informací a statistiky, by měl určovat například pokyny pro nošení roušek nebo pro fungování zvláštních oddělení v nemocnicích. Má plnit roli pandemického plánu.

Pohotovostní stupně budou tři podle síly komunitního šíření. Děláme na tom společně s epidemiology, Ústavem zdravotnických informací a dalšími lidmi. Bude se jednat o semafor, ale v rámci regionů, protože situace není jednolitá,“ uvedl Vojtěch o víkendu v České televizi.

Vojtěch dále uvedl, že aktuálně by středního stupně, tedy oranžové barvy, dosahoval pouze Moravskoslezský kraj nebo Praha.

Opatření se už nyní mohou lišit podle regionu. Třeba v Praze od neděle platí povinnost nosit roušky i v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře.

Povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren zavedly od pátku také v Libereckém a Ústeckém kraji.

Na Vysočině na Jihlavsku je nutné nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách, v MHD a ve zdravotnických zařízeních od 14. července. Naopak v Moravskoslezském kraji se protiepidemická opatření uvolnila, stejně jako ve Středočeském kraji na Kutnohorsku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.