Volba hlavy státu: Politolog vysvětlil, proč Andrej Babiš a Petr Pavel mají obavy z televizních debat

Andrej Babiš a Petr Pavel
Andrej Babiš a Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2022

Tým prezidentského kandidáta Petra Pavla (61) zatím nepotvrdil jeho účast na žádné z velkých předvolebních televizních debat. Uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš (68) se do konce roku nezúčastní žádné debaty prezidentských kandidátů. Zdůvodnil to tím, že chodí do debat s občany. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného politologa Lubomíra Kopečka s dotazem, jak si váhavost prvně jmenovaného kandidáta a neúčast šéfa hnutí ANO mají občané vysvětlit. Z jeho vyjádření vyplynulo, že rétorická chyba před prvním kolem by mohla být chybou fatální - jde tedy o logickou strategii.

Petr Pavel by se chtěl zúčastnit všech plánovaných kandidátských diskusí, kvůli střetu termínů ale čeká, jak se televize domluví - sdělila to jeho mluvčí Markéta Řeháková.

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová (58) uvedla, že Babišova neúčast je jeho rozhodnutí. Zdůraznila, že jeho názory jsou dostatečně známé. "Byl to ministr financí, úspěšný premiér - i v té těžké covidové době. Všichni vědí, co si myslí a jakou politiku prosazuje. Pro něj je nejpodstatnější být mezi lidmi a debatovat s nimi," uvedla.

Česká televize plánuje do prezidentské debaty ve čtvrtek 12. ledna před prvním kolem volby hlavy státu pozvat všechny kandidáty. Ve stejný den ale chystá klání kandidátů i TV Nova, která uspořádá jednu debatu od 17:00, druhou od 20:00. Prima chce volební diskusi vysílat 11. ledna.

"Rádi bychom se zúčastnili debat všech tří největších televizí, ale zatím jsme nepotvrdili účast ani jedné z nich," uvedla Řeháková. "Vzhledem ke kolizi termínů čekáme, jak se organizátoři dohodnou. Finální rozhodnutí k naší účasti zatím nepadlo, bude záležet na vývoji aktuální situace a vyhodnocení naší strategie v čase před volbami," doplnila. Jak bylo zmíněno, Andrej Babiš avizoval, že se debat minimálně do konce roku účastnit nebude.

Pro ŽivotvČesku.cz politolog z Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI Lubomír Kopeček na dotaz redakce vysvětlil, proč Andrej Babiš nejeví o televizní debaty před prvním kolem zájem, od Petra Pavla očekává, že se jejich plného počtu nezúčastní.

"Když se dívám na to, jaká je ochota účastnit se předvolebních debat, tak je patrné, že Andrej Babiš a Petr Pavel do příliš velkého počtu debat před prvním kolem nepůjdou. Dává to smysl, protože v danou chvíli to jsou lidé, kteří vypadají, že mají šanci dostat se do druhého kola, nějaká nevynucená či vynucená chyba v televizní debatě by je mohla spíše poškodit, než aby jim debaty před prvním kolem nějak výrazně pomohly. Je to tedy trochu ošemetné v tom, že v případě televizních debat bude dost nevyrovnaná účast před prvním kolem z hlediska toho, jak do nich kandidáti půjdou, což je už v tuto chvíli poměrně dost vidět," řekl pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností respektovaný politolog a profesor.

Dále pak Lubomír Kopeček upřesnil důvod, který ze strategických důvodů obou kandidátů chápe. "Petr Pavel ani Andrej Babiš nejsou skvělí rétoři. A nejsou to lidé, kteří by se byli schopni koncentrovat na příliš velký počet akcí a neudělali při tom chybu v rámci předvolebních debat. Takže v daném kontextu jejich strategii rozumím," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog.

První kolo přímé volby hlavy státu se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku, předpokládané druhé kolo o dva týdny později. Mandát Miloši Zemanovi (78) vyprší 8. března.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.