Volby 2021: I letos vyrazí lidé k urnám v respirátorech. Další opatření záleží na situaci, říká mluvčí ministerstva vnitra

Volby - Ilustrační snímek
Volby – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Pavel Vičar | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2021

Za měsíc se otevřou volební místnosti napříč republikou, aby si lidé zvolili své kandidáty do Poslanecké sněmovny. I letos ale musí voliči počítat s tím, že bez nasazeného respirátoru nejspíše neodvolí. "Ve volebních místnostech se předpokládá pro členy okrskových volebních komisí, ale i pro voliče, povinnost mít respirátor," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Pokud se zhorší epidemiologická situace a její vývoj bude horší, než je tomu teď, mohou se doporučená hygienická opatření ještě změnit. "Použití dezinfekcí a ochranných osobních prostředků ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021, bude záviset na aktuálních mimořádných opatřeních ministerstva zdravotnictví. Okrskové volební komise přes obecní úřady včas obdrží doporučení pro další hygienicko-protiepidemická opatření. To znamená například dodržování rozestupů, použití dezinfekcí na ruce i povrchy nebo větrání prostor,“ vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí.

I pro letošní volby připravilo ministerstvo vnitra zákon o zvláštních způsobech hlasování, a to na skoro stejném principu, jako tomu bylo u krajských a senátních voleb v loňském roce. "I v letošních volbách by tak voliči, kteří v době voleb budou v karanténě nebo izolaci z důvodu nemoci covid 19, mohli využít speciální způsoby hlasování, jako například hlasování u volebního stanoviště z auta, hlasování z pobytového centra, které bylo kvůli nákaze zavřeno nebo hlasování do zvláštní přenosné schránky,“ doplnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá s tím, že tyto zvláštní způsoby se použijí jen v případě, pokud bude 15. září trvat stav pandemické pohotovosti či nouzový stav vyhlášený alespoň pro část území naší země.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.