Volby by ovládla koalice Pirátů a STAN. Vít Rakušan popsal, kdy se rozhodne o složení sněmovny

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Profimedia.cz

Podle volebního modelu agentury STEM by volby ovládla koalice Pirátů a STAN, na druhém místě se drží hnutí ANO. Do sněmovny by proklouzla také ČSSD. "Ta situace s ohledem na covidovou krizi a s ohledem na mezinárodní otázky bude mít dynamický vývoj do poslední minuty," řekl pro ŽivotvČesku.cz o vývoji preferencí předseda STAN Vít Rakušan (42).

Podle nejnovějšího volebního modelu STEM by koalice Pirátů a STAN získala 27,9 procenta, druhé je hnutí ANO se ziskem 24 procent, na třetím místě se drží koalice Spolu se ziskem 16,6 procent. Spokojený může být Tomio Okamura - SPD má 12,8 procent. Podle průzkumu by do sněmovny pronikli i komunisté a sociální demokraté - ČSSD má 7 procent, komunistům průzkum přiřkl 5,2 procenta hlasů.

Předseda STAN Vít Rakušan nechtěl hodnotit zisky ostatní stran. Do voleb se během půl roku může mnohé změnit. "Těší nás, že pečlivě připravovaný koaliční formát, který nevznikal jako konjunkturální spojení pro získání postů, ale začínal programovou diskuzí, má u lidí ohlas. Nechci se nyní bavit o procentech, naší ambicí je získávat a neztrácet a obstát v tvrdé předvolební kampani. Obstát tak, že představíme program a představíme lidi, kteří ten program budou do budoucna implementovat," uvedl předseda STAN pro ŽivotvČesku.cz s tím, že situace je natolik turbulentní, že volby budou otevřenou záležitostí do poslední chvíle.

"Nálady a preference se budou hýbat do posledního týdne před volbami. My jako STAN s tím máme zkušenost, žádný průzkum veřejného mínění nám v minulosti nedával šance se do sněmovny dostat, prostě jediným relevantním průzkumem veřejného mínění jsou volby samotné. Myslím si, že ta situace s ohledem na covidovou krizi a s ohledem na mezinárodní otázky bude mít dynamický vývoj do poslední minuty. Je proto potřeba, abychom byli koncentrovaní do poslední minuty a nenechali se průzkumy, kterou jsou nyní půl roku před volbami pozitivní, ukolébat. Je nutné pracovat tak, jak jsme pracovali dosud - tedy konkrétně, věcně, prakticky a srozumitelně," dodal Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.

V předvolebním průzkumu se také objevuje hnutí Roberta Šlachty. Jeho Přísaha by získala 2,4 procenta. Předvolební průzkum nepotěší fanoušky Trikolory - ve spojení se Svobodnými a Soukromníky se dostávají na 1,9 procent.

Výzkumná agentura Median v dubnu provedla šetření, jehož cílem bylo zjistit preference jed...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.