Volby by vyhrálo ANO, ztrácí ale podporu stejně jako SPD. Do Sněmovny by se nedostala Pekarová s TOP 09. Politolog: Rozhodovali by nerozhodnutí

Markéta Pekarová Adamová a Alena Schillerová
Markéta Pekarová Adamová a Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2024

Komentář: Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO, jeho podpora ale meziměsíčně klesla o čtyři procentní body na 34,5 procenta. Druhá by byla ODS s 16 procenty, třetí Piráti s 10,5 procenta. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD, které by volilo osm procent lidí, a STAN s 6,5 procenta hlasů. Vládní TOP 09 a lidovci by skončili pod potřebnou pětiprocentní hranicí. Pokud by vládní strany kandidovaly v koalici Spolu (tvořené ODS,TOP 09 a KDU-ČSL), volilo by je 21,5 procenta lidí, ANO by mělo 35,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT). Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz okomentoval nejnovější data volebního průzkumu. Podle něj by v případě, že by se volby konaly v nejbližší době, rozhodovali voliči, kteří stále nejsou rozhodnuti, koho podpořit, pokud jde o »tábory« pětikoaliční a opoziční.

"Základní poměr sil je, jako byl ve volbách v roce 2021, od té doby se nic zásadně nemění. Jde maximálně o nějaké menší výkyvy. To znamená, že kdyby, řekněme, za dva měsíce byly volby do Sněmovny, tak pojede kampaň a bude záležet na tom, kdo ji zvládne a kdo ne - kdo propadne a kdo nepropadne. A bylo by to přibližně o třech procentech voličů, kam se převáží, zda k vládním stranám, případně opačně k opozičním. Protože to je mezi stranami v tomto kontextu na poměr sil vyrovnané, tak by to bylo rozhodující. To mohou být voliči, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám, ale neví ještě, koho budou volit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený český politolog Josef Mlejnek, jak se na data z nejnovějšího volebního průzkumu dívá.

Hnutí ANO se v průzkumech dlouhodobě drží na první pozici. V modelu s jednotlivými stranami, který Kantar zveřejnil před měsícem, dosáhlo rekordní podpory 38,5 procenta. Nyní by mělo o čtyři procentní body méně.

Některé vládní strany si oproti minulému průzkumu mírně polepšily. Občanští demokraté by nyní získali o 1,5procentního bodu více hlasů, Piráti si polepšili o jeden procentní bod. Opoziční hnutí SPD by si naopak o procentní bod pohoršilo. STAN by podle průzkumu volilo 6,5 procenta lidí, meziměsíčně o půl procentního bodu méně.

Ostatní strany by se podle aktuálního modelu do Sněmovny nedostaly. Vládní TOP 09 by získala 4,5 procenta hlasů, lidovci tři procenta. Stejného výsledku jako KDU-ČSL by dosáhli sociální demokraté a komunisté. Přísaha a Svobodní by obdrželi 2,5 procenta hlasů, o půl procentního bodu méně Zelení a strana PRO. Do průzkumu agentury Kantar se mezi 18. březnem a 5. dubnem zapojilo 1015 respondentů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.