Reklama:

Volby podle Ivana Bartoše: Promluvil o vlivu prezidenta na premiérský post a kdo by mohl sestavit vládu

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2021

Do voleb, během nichž se rozhodne, kdo bude novým premiérem České republiky, už zbývají jen necelé dva týdny. Předvolební průzkumy z posledních měsíců dávají největší šance hnutí ANO a v čele s ním současnému premiérovi Andreji Babišovi (67). Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) se obává, jaký vliv bude mít na budoucí vládu prezident Miloš Zeman (77). "Bývávalo zvykem, že prezident pověří sestavením vlády vítěze voleb a toho, kdo dokáže ve sněmovně získat většinu, tedy minimálně 101 hlasů pro získání důvěry pro zamýšlenou vládu. Tím se ovšem pan prezident Zeman neřídí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Reklama:

Poslední předvolební průzkum agentury Kantar jako vítěze voleb do poslanecké sněmovny favorizuje hnutí ANO s 24,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která by obdržela 23 procent. Třetí by byla koalice PirStan (Piráti a Starostové) s 20,5 procenty hlasů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila předsedu Pirátů Ivana Bartoše s dotazy, jak si myslí, že dopadnou volby a kdo se podle něj stane novým předsedou vlády.

"O tom v následujících volbách rozhodnou voliči. Bývávalo zvykem, že prezident pověří sestavením vlády vítěze voleb a toho, kdo dokáže ve sněmovně získat většinu, tedy minimálně 101 hlasů pro získání důvěry pro zamýšlenou vládu. Tím se ovšem pan prezident Zeman neřídil ani v tomto volebním období a pokud platí jeho výroky, nebude ani teď," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Reklama:

Miloš Zeman už v lednu letošního roku deklaroval, že po volbách pověří jmenováním vlády nejsilnější stranu, nikoliv nejsilnější koalici. "Uvědomte si, že ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do parlamentu nepronikly," řekl prezident v rozhovoru pro MF Dnes směrem ke koalicím PirStan a SPOLU.

"Ačkoliv sám nedávno podepsal volební zákon, ve kterém je jasně ukotvena i kandidatura koalic, která nejenže je legální a legitimní, ale dokonce je v zákoně na takový postup požadavek většího procenta zisku hlasů než pro jednotlivou stranu, označuje to za podvod na voličích. Faktickým podvodem na voličích však byla opoziční smlouva jeho ČSSD a ODS po volbách a následné změny, které pokřivily i volební zákony a upřely tak voličům rovnost hlasu, nehledě na to, ve kterém kraji kdo žije," popsal Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz v čem vidí chybu v přístupu prezidenta.

Kandidátem na předsedu vlády za PirStan je Ivan Bartoš, za koalici SPOLU jím pak je poslanec Petr Fiala. "Obě demokratické koalice oznámily již dávno, kdo je jejich kandidátem na premiérský post. Věřím, že tyto koalice - Piráti a Starostové a SPOLU dají díky hlasům lidí ve sněmovně většinu a síla stran pak rozhodne i v dalším vyjednávání, které z nich připadne tento post," dodal předseda Pirátů pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: