Volební překvapení a přiznání Roberta Šlachty. Vysvětlil, proč nedal svůj hlas Petru Pavlovi, "nehodil to" ale ani Andreji Babišovi

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2023

Před týdnem si Česko zvolilo novou hlavu státu. Stal se jí generál ve výslužbě Petr Pavel (61), který ve druhém kole porazil protikandidáta a poslance Andreje Babiše (68). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa »protimafiánského« útvaru a předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu (51), který na dotaz zhodnotil uplynulé prezidentské volby, zároveň přiznal, že hlas od něj nedostal ani jeden z »finalistů«.

Pavel v Česku ve druhém kole volby obdržel 58,32 procenta hlasů, Babiš 41,67 procenta. Pavel získal přes 3,3 milionu hlasů, Babiš 2,4 milionu. Generál ve výslužbě po deseti letech vystřídá ve funkci prezidenta Miloše Zemana. Hlasovalo přes 70 procent voličů.

"V prvé řadě bych panu Pavlovi chtěl pogratulovat k výsledku, podařilo se mu získat velmi silný mandát. Pro mě osobně byla tato volba velmi těžká, pokud bych měl mluvit sám za sebe. Přísaha nestavěla žádného svého kandidáta a po naší republikové radě jsme se dohodli i na tom, že hnutí nebude podporovat ani žádného z kandidátů. Když jsme sledovali už první volbu, posléze druhou, tak občané dostávali nespočet doporučení a byla vidět podpora z nejrůznějších stran – ať už od herců, zpěváků nebo třeba politiků. Popravdě si myslím, že už toho hodně lidí muselo mít celkem »plné zuby«. Každý z Přísahy volil podle svého vlastního vědomí a svědomí. Já jsem odvolil v prvním kole a po něm jsem očekával, jak s těmito dvěma kandidáty (Andrejem Babišem a Petrem Pavlem, pozn. red.) bude probíhat volební kampaň v druhém kole. Už od začátku jsem otevřeně mluvil o tom, že si nedokážu přestavit podpořit Andreje Babiše. Stačí se ohlédnout za jeho působením na postu premiéra během koronaviru – fungování naší vlády, řízení finančních prostředků a covidové zakázky, u nichž jsme se snažili, aby vznikla parlamentní komise a na základě téměř 24 000 podpisů občanů je důkladně prošetřila," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz šéf Přísahy svůj pohled na prezidentské kandidáty a volby, které v minulých týdnech hýbaly společností.

Petr Pavel zvítězil i v prvním kole před dvěma týdny se ziskem 35,4 procenta hlasů, přičemž Babiš se ziskem 34,99 procenta zaostal jen těsně o zhruba 23.000 hlasů. Prvního kola prezidentských voleb se zúčastnilo 68,24 procenta voličů.

"Zajímalo mě, jak se bude prezentovat pan Pavel. Neznáme ho, neznáme jeho politické názory a nemá za sebou ani žádný politický »background«, který by o něm něco vypovídal. Během poměrně slušného množství předvolebních debat jsem se od něj bohužel nedozvěděl, jak se chce a hlavně bude starat o potřeby občanů. Především pak těch, kteří jsou v současné době už na hranici existenční krize a doléhají na ně vážné finanční problémy důsledkem drahých energií, potravin, nájmů a celkově bydlení. Pokud se předvolební debata posunula více odborně, tak jsme jen slyšeli odpověď, že uvidíme, co na to řeknou odborníci. To mě nepřesvědčilo. Petr Pavel se navíc představoval jako občanský kandidát, ale za mě není. Pro pětikoalici to byl jeden ze tří podporovaných kandidátů a premiér Fiala ho přijel osobně podpořit do jeho volebního štábu. I to byla jedna z věcí, která mě odradila od toho, abych mu hodil svůj hlas. Od prezidenta bych očekával, že v rámci svých kompetencí bude na vládu viditelně působit. Bude na ni přísný, bude vytvářet tlak na řešení a dotahování nejen už vzniklých problémů," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta k důvodům, proč nevolil ani protikandidáta expremiéra Andreje Babiše. Sám ale přiznává, že to pro něj bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí. Jako politika ho neminula také kritika, která se na něj za to snesla.

"Máme svobodnou volbu a už to u nás nefunguje jako za komunistů, kdy jsme museli odvolit za každou cenu. Samozřejmě s každým rozhodnutím přichází i skutečnost, že někteří Váš názor a postoj nesdílí. Od některých lidí jsem dostal ‚vyčiněno‘, že jsem nešel, ale v případě voleb nevěřím tomu, že člověk musí nutně volit »menší zlo«. Mělo by se volit opravdu svobodně, a pokud cítím, že někdo není, nebo naopak je můj kandidát a zaslouží si podporu, měl bych se podle toho řídit. V druhém kole to podle mě bylo trochu referendum o Andreji Babišovi, to asi nešlo přehlédnout. Nemohu nezmínit, že ta vedená kampaň byla odstrašujícím příkladem. V podstatě se jen čekalo na to, kdy a kde se objeví nějaké kompromitující materiály na jednoho či druhého kandidáta," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ředitel elitního policejního útvaru s tím, že volební kampaně byly hodně vyhrocené a lidé se dozvídali, kdo je větší »estébák« nebo vojenský »agent«.

"Myslím si, že bychom si po výkonu prezidentského mandátu pana Zemana, který mě mimo jiné v minulém týdnu nazval »odpudivým zjevem« (usmál se), všichni zasloužili, aby nový prezident vykonával svou funkci podle ústavy. Nevedly se nekonečné debaty o tom, jak prezident překračuje své pravomoci. Nejsme prezidentský systém, jsme parlamentní demokracie – parlament vykonává to, že řídí zemi. A pak by prezident měl určitě sjednocovat společnost, která je v současné době neskutečně roztříštěná nejen trochu nešťastně kvůli prezidentské volbě, ale i neschopností současné vlády pana Fialy. Petr Pavel by měl vykonávat mandát s velkou pokorou a respektem. Považuji za velmi důležité, aby se ty pomyslné hluboké příkopy konečně zakopaly a společnost se více spojila a semkla. To by mělo být možná prvořadé," dodal Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.