Reklama:

Vrah ženy z úřadu práce se hodlal dál mstít. Psychiatr popsal jeho diagnózu

Praha - místo střelby, kde zemřela pracovnice úřadu práce
Praha – místo střelby, kde zemřela pracovnice úřadu práce
Foto: Pro ŽivotvČesku Jindřich Kožmín
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2021

V úterý odpoledne policie zadržela muže podezřelého z vraždy zaměstnankyně úřadu práce v Praze. Jiří D. (66) se podle policejního mluvčího Jana Daňka k činu přiznal. Dále uvedl, že v páchání zločinů chtěl pokračovat a mstít se lidem, se kterými měl spory. "U něj jde o paranoidní nastavení, to znamená, že je podezřívavý, vztahovačný, zřejmě tam bude i významný prvek egocentrismu a pocitu, že je mocný a schopný vše sám vyřešit," nastínil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický (73) k osobě zadrženého, který toho má na svém kontě více.

Reklama:

Zadržený muž měl v pátek zaútočit kyselinou na svou bývalou kolegyni, následně v sobotu zranit policistu nastraženou výbušninou a v úterý zastřelit zaměstnankyni úřadu práce. Policejní mluvčí uvedl, že zadržený s kriminalisty spolupracuje, k činům se doznává a rovněž přiznal, že motivem k jeho činům byla msta. Z vyšetřování a výslechů vyplývá, že ve svém konání hodlal pokračovat, zaměřený byl například i na rodinné příslušníky, další úředníky či bývalé kolegy.

Podle psychiatra Jana Cimického jde o muže, který nevnímá, že by dělal něco špatného. "Dostupné informace říkají, že muž byl znalecky vyšetřován a byla mu diagnostikována porucha osobnosti. To není choroba, nýbrž něco, co v něm je, je to jeho charakter. Jeho struktura je taková, že tento způsob života a reagování pokládá za normální. Vyřizování toho, co pokládá za újmu, byť to není objektivní, vidí jako samozřejmost a spravedlnost," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník.

Reklama:

Porucha osobnosti se projevuje tak, že daný člověk je v nějaké oblasti jiný, než je běžný standard. "U něj jde o paranoidní nastavení, to znamená, že je podezřívavý, vztahovačný, zřejmě tam bude i významný prvek egocentrismu a pocitu, že je mocný a schopný vše sám vyřešit. To je samozřejmě mnohem komplikovanější, protože na chorobě by se dalo pracovat, ale porucha osobnosti se prohlubuje a zhoršuje," vysvětlil Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Jiřímu D. po prokázání všech skutků hrozí až výjimečný trest. Podle odborníka je nepravděpodobné, že by jeho diagnóza ovlivnila formu či výši trestu.

"Pochybuji, že to může ovlivnit jeho trest. Zákony civilizovaných zemí mají ve statutu, že pouze člověk, který trpí duševní chorobou, vzhledem ke které si není schopen uvědomit společenskou nebezpečnost svého chování a není chování schopen ani ovládnout, není za své chování trestně odpovědný. Pak mu místo trestu náleží léčba. To tady asi nepřichází v úvahu, protože podle předcházejících vyšetření se jedná o poruchu osobnosti. I tady by byla nutná nějaká převýchova, ale tu lze předpokládat pouze tehdy, když na sobě člověk chce pracovat. Tady evidentně vzhledem k věku a předcházející anamnéze je zřejmé, že tento člověk, kdyby nebyl zadržen, by pokračoval a trestal by své domnělé škůdce," uzavřel psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: