Vraťme se k normálnímu životu, doba strašení je v Česku pryč, říká šéf statistiků Dušek

Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2020

Česko epidemii koronaviru zvládlo a teď se musí soustředit na to, jak se bezpečně vrátit k normálnímu životu. Myslí si to Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který vystoupil v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Nejhorší máme za sebou, teď je potřeba vrátit se k tomu, na co jsme byli zvyklí před koronavirem. Přesvědčen je o tom šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

"Teď už máme všechny důkazy na to, abychom řekli, že vše je velmi velmi pozitivní. Infekce jde stále dolů. Každý jednotlivý den, který měříme, ukazuje na to, že nejenom že nedochází k nekontrolovatelnému šíření, ale dokonce šíření zastavujeme," řekl v Otázkách Václava Moravce.

Doba strašení je pryč

Podle Duška nakazí jeden pacient s koronavirem méně než 0,7 člověka. Česko se tak má začít vracet k normálnímu životu. "Doba nějakého v uvozovkách strašení je v České republice naštěstí pryč," prohlásil Dušek.

Zároveň upozornil, že koronavirus může udeřit znovu. Prý se tak stane jen lokálně a paralyzovaná už nebude celá země. Stát by se "vypínat" kompletně podle Duška už neměl.

"Určitě jsme připraveni na to, abychom to zachytili včas. Musíme udělat chytrou obranu, musíme se soustředit na pobytová zařízení sociálních služeb, která jsou zcela zjevně extrémně riziková," uvedl šéf statistiků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.