Vražda Niny H. v oboře Hvězda: Mohl ztratit práci či být vzrušen, říká psychiatr. Vyjádřila se i policie

Jan P. spáchal sebevraždu
Jan P. spáchal sebevraždu
Foto: Profimedia.cz / Policie ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2020

Když policie vyhlásila pátrání po čtyřiadvacetileté Nině H. z Prahy a jejím o deset let starším kamarádovi Janu P., nikdo netušil, že příběh bude mít tragický konec. Pohledná dívka byla zavražděna v pražské oboře Hvězda. Pachatelem podle vyšetřovací verze policie může být právě Jan P., který spáchal sebevraždu. Jaké mohl mít motivy, pokud se stal vrahem? Honzovi kamarádi naznačují, že muž špatně snášel to, že kvůli vládním nařízením nemůže hrát milované divadlo. Psychiatr Jan Cimický odhalil jednu z možných příčin takového jednání.

Nina byla kamarádská mladá dívka a pomáhala těm, kteří pomoc potřebovali. Ale také Jana P., který spáchal sebevraždu skokem pod metro ve stanici Vltavská, jeho kamarádi popisují jako sympatického a pohodového kluka. Honza žil pro divadlo a miloval zábavu. Rád s přáteli poseděl v restauraci, rád jezdil s partou na výlety.

Kamarádi se domnívají, že Honzovu psychickou proměnu mohly odstartovat restrikce spojené s nouzovým stavem. Jan měl v hlavě možná skryté démony, které nemohl v současné situaci ventilovat.

"Jsou i jiná vysvětlení. Stačí, aby měl člověk duševní nemoc a byl na delší dobu zavřený doma, zbaven všeho, co ho drží nad vodou. Pak může přijít nebezpečný zkrat," uvedla na sociální síti jedna z Honzových kamarádek. který spáchal sebevraždu

Je možné, že Janovi divadlo a společnost kamarádů chyběla natolik, že se u něj začala rozvíjet duševní choroba? Psychiatr Jan Cimický v rozhovoru pro ŽivotvČesku to nevylučuje.

"Tak ano, může to být spouštěčem. Ta lidská psychika má mnoho podob. Takové emotivně vypjaté stavy se objevují pod tlakem. Tím spouštěčem může být cokoliv, to se v tomto případě můžeme jen dohadovat. Mohlo jít o nějaké nedorozumění, odmítnutí, ale i strach z budoucnosti… Mohlo za tím být nějaké vzrušení a v tu chvíli se může projevit nějaká duševní choroba. Mohlo jít o zkratovité jednání v rozčílení. A pak se dostavilo uvědomí a uklidnění. A on mohl v rámci toho střízlivého pohledu tu situaci vyhodnotit tak, že ukončil život. Ale tady platí, že v tomto případě se mohlo stát opravdu cokoliv," uvedl Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v době nouzového stavu může mnoho jedinců cítit zvýšený tlak na svou psychiku.

Policie pracuje se všemi možnými verzemi, ale aktuálně nejvíce s verzí, že úmrtí Niny a Jana spolu velmi úzce souvisí. "Nakláníme se v tuto chvíli k tomu, že oba případy, tedy pátrání po muži a ženě, má něco společného. Je tam zahájeno řízení pro násilný trestný čin. V tuto chvíli ale s ohledem na rodinu nebudeme uvádět další skutečnosti. Je to i po konzultaci se státním zastupitelstvím," řekla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Eva Kropáčová.

Podle bezpečnostních kamer byl Jan P. tím posledním člověkem, který dívku viděl živou. Co přesně se v osudnou minutu v oboře Hvězda stalo, se s absolutní jistotou nejspíše nikdy nedozvíme.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.