Vrba ven! Tomáš Řepka bere zpět svá ostrá slova. Sparťanská legenda uklidnila emoce a ukázala na skryté problémy na Letné

Trenér Sparty Pavel Vrba
Trenér Sparty Pavel Vrba
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2022

Trenér Pavel Vrba (58) přišel na Letnou na začátku roku 2021 a měl zvednout tým, kterému se dlouhodobě nedařilo. Po roce s Vrbou je Sparta tam, kde byla před jeho příchodem. Ve špatném rozpoložení a bez reálné šance vyhrát ligu. Do trenéra se na sociálních sítích ostře pustila sparťanská legenda Tomáš Řepka (48). Ten Vrbu vyzval, aby Letnou rychle opustil. "Bylo to trochu v emocích. Vrba by měl určitě zůstat, ten problém je tam podle mě hlubší," vysvětlil Řepka pro ŽivotvČesku.cz.

Tomáši, vy jste tvrdě kritizoval Spartu na svém Instagramu po odevzdaném výkonu v derby a trenéru Vrbovi jste doporučil, ať okamžitě zmizí do Přerova. Dnes jste trošku klidnější, emoce pohasly a určitě vnímáte, že za všechno zlé ve Spartě nemůže jen trenér. Faktem ale je, že Sparta je po roce tam, kde byla před příchodem Vrby, a sen o titulu je troskách. Kdo za situaci na Letné podle vás může?

Já se Pavla Vrby vždy zastával a zastávám se ho dál. Napsal jsem na Instagram nějaké věci, že by se měl vrátit do Přerova, že by se na to měl vykašlat, ale myslel jsem to trošku jinak... On samozřejmě má velké trenérské kvality, podle mě i lidsky je v pohodě. Otázka je, jaké má vůbec pravomoci, do čeho ve Spartě vlastně může mluvit, jestli ho vedení k něčemu pustí, jaká je tam komunikace mezi kabinou a vedením... Myslím si, že toto ve Spartě nefunguje.

Podle čeho soudíte, že mezi kabinou a managementem to na Letné nefunguje?

Podívejte se, v zimě nikoho do týmu nepřivedli, Vrba prohlásil, že se nemusí posilovat, že nikoho nepotřebuje, že kádr je jasně daný... To mi přišlo celé zvláštní. Vždyť Sparta má velkou marodku, to také není náhoda, že po každém zápase jsou dva, tři hráči zranění. To není normální. Abych se ale vrátil k vedení, myslím, že komunikace ve Spartě vázne, že vedení si dělá svou hru, skauting jim nefunguje delší dobu, to není jen teď za působení Tomáše Rosického. Myslím si, že celý ten problém je hlubší, určitě bych to neházel jen na Vrbu.

V lize na Spartu zřejmě zbude třetí místo. V Evropě to dopadlo až tragikomicky. Možná se povede získat ligový pohár, to je ale pro fanoušky málo. Co začít už teď dělat, aby ta příští sezóna byla lepší?

Určitě ještě u týmu nechat Vrbu. Moje reakce na Instagramu byla hned po derby, byly tam emoce, ale Vrba je kvalitní trenér, nechal bych ho tam. Co tedy udělat? Se ctí dokopat ligu, pořád se tam ještě hraje o dost bodů, přijde baráž, ligu bych ještě nezabalil, pořád chci nějak věřit... Ale je fakt, že by se musel stát zázrak. Chtělo by to vyhrát pohár, aby se před fanoušky mohlo prezentovat, že se něco povedlo, i když je to hodně slabá náplast. Směrem k nové sezóně by si měla celá Sparta sednout, kabina i vedení, dát si na papír priority a říct si, kam vlastně Sparta chce jít, kterou cestou půjdou a začít věřit trenérovi, nechat některé věci na něm. Zapojovat dál mladé hráče, ale pozor, je nutné je doplnit o kvalitní zkušené hráče.

Tam směřuje moje další otázka. Sparta se chlubí, že má kvalitní akademii, ale zároveň se na hřiště dostávají hráči, jako je třicetiletý Pavelka nebo o tři roky starší Dočkal. V minulosti Sparta přiváděla opakovaně veterány, kteří si šli na sklonku kariéry ještě zakopat na Letnou...

Do toho balíčku veteránů, kteří se na Spartu vrátili ukončit kariéru, bych mohl počítat i sebe. Já ale měl herní praxi a ve Spartě hrál pak delší dobu. Řekl bych, že jsem jeden z mála veteránů, který se na Spartu vrátil a držel se tam, odkopal jsem si ještě dalších pět let. Je pravda, že někteří kluci, co se vrátili, tak se to nepovedlo, zranili se třeba a byl konec. Sparta má určitě kvalitní akademii a myslím si, že ta práce začíná být trochu vidět, podívejme se na Karabce či Hložka. Nejde ale stavět jen na mladých, je nutné to doplnit o zkušené hráče, kteří jsou schopní to vést, kteří budou lídry. Říkám, že lídr ve Spartě mi teď chybí. Spolupráce s akademií ale podle mě funguje, Vrba zapojil do kádru pár mladých lidí, to je podle mě dobrá cesta, ale samo o sobě to nestačí.

Fanoušci a určitě i vedení klubu řeší, co s Adamem Hložkem. V létě mu bude dvacet let, měl by se zlepšovat, ale spíše stagnuje. Co s ním? Přišel čas ho prodat do zahraničí?

To je složitá otázka. Já vždy říkal, že bych ho ještě ve Spartě nechal. Začíná být ale vidět, že už toho má dost, možná ho to ani tolik nebaví, když to nejde týmu, nejde to nikomu... Dostalo se to do fáze, kdy stagnuje, vypadá otrávený, asi bych ho nakonec fakt pustil dál. On je tam od dorostu, je tam dlouho, takže buď mu zajistit nějakou novou motivaci, aby se oživil, nebo ho opravdu pustit ven.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.