Vrbětice výměnou za vakcínu a nevykázané miliony. Autorita vlády závisí na důvěře, míní Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2021

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) měl Rusku nabídnout, že Česko utají informace o ruském vlivu na výbuch vrbětického muničního skladu a Moskva na oplátku pošle milion dávek vakcíny Sputnik V. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) údajně nevykázal milionové příjmy za testování léků v klinických studiích. Česká politická scéna se po zveřejnění těchto informací webem Seznam Zprávy otřásá v základech a lidé rychle ztrácejí důvěru k vládě. "Důvěra je něco, s čím musí každá vláda zacházet velmi opatrně. Její autorita vychází z nějakých zákonů, jejich schopnost tu autoritu realizovat v praxi je pak přímo úměrná stupni důvěry obyvatel," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger inkasoval podle zdrojů TV Seznam miliony korun za klinické studie nových léků, které nevykázal ve svých majetkových přiznáních. Tuto informaci server zveřejnil jen krátce poté, co informoval, že vicepremiér Jan Hamáček chtěl odletět do Moskvy, aby dojednal politický obchod - utajení údajného ruského podílu na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích výměnou za vakcínu Sputnik V. Zveřejnění těchto zpráv vyvolává v lidech ještě větší nedůvěru ve vládu.

"Pokud jde o pana Hamáčka, tak z celého příběhu je zřejmé, že chtěl jet do Moskvy a nakoupit tam vakcíny v době, kdy věděl, že je průšvih ve Vrběticích. Pořád tam ale není to hlavní, že je chtěl vyměnit za ututlání Vrbětic. V každém případě je jeho kontinuální vysvětlování přehlídka nepravd a lží v přímém přenosu. Sám se do toho zamotává a samozřejmě to občanům nepomůže, aby současné vládě a panu Hamáčkovi věřili i v době, kdy je ta důvěra už s ohledem na vnímání problematiky koronaviru hodně nízká," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor s tím, že důvěra je něco, s čím musí každá vláda zacházet velmi opatrně.

"Její autorita vychází z nějakých zákonů, jejich schopnost tu autoritu realizovat v praxi, je pak přímo úměrná stupni důvěry obyvatel. Tady si myslím, že je to problém. Je lhostejno, jestli to má vztah k pandemii koronaviru, nebo ne. Lidé to vnímají tak, že zde máme politiky, kteří nám říkají, že si nesmíme koupit boty, máme dodržovat opatření a zároveň hrají zpravodajské hry, což není věc politiků. Oni mají mluvit pravdu, být upřímní a nemají lidem lhát. Tohle se musí zákonitě vymstít. Celková nedůvěra vůči vládě je nízko v situaci, kdy jsou čísla fajn, ale nelze říct, že jsme pandemii přeskočili," míní Andor Šándor.

Petr Arenberger je od 7. dubna letošního roku ministrem zdravotnictví, čtvrtým za dobu koronavirové epidemie. Tvrzení, že v jeho daňových přiznáních chybí milionové příjmy, popírá. Premiér Andrej Babiš po něm žádá vysvětlení. Ve společnosti už nyní vyvstává otázka, zda dojde k další výměně ministra zdravotnictví.

"Já si myslím, že další výměna ministra zdravotnictví by byla totální podpis chaosu toho, jak premiér vybírá své spolupracovníky. Vše je děláno pod tlakem, do té funkce se z řady důvodů nikomu nechce. Premiér je v situaci, že vybírá lidi, kteří jím chtějí být nebo si o to řeknou. Nedá si čas k tomu, aby si člověka otipoval, přitom má možnost, jak si danou osobu nechat bezpečnostně a jinak prověřit. Ale protože jde všechno za pochodu a je to chaos, tak se pak ta volba může ukázat jako ne zrovna nejšťastnější. Bylo by na obrovskou škodu, kdyby se ukázalo, že je pochybení závažné a muselo by dojít ke změně ministra. Myslím si, že by lidé už nic nebrali vážně. Je potřeba spoustu věcí dořešit tak, aby se naše společnost, která je nesmyslně držená pod krkem, mohla vrátit do normálu. Aby děti, na kterých se proviňujeme neuvěřitelným způsobem, mohly žít normálně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor a zdůraznil, že mluví obecně, nikoliv konkrétně o Arenbergerovi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.