Vrtulník nepřeletěl poslední hřeben. Záchranáři ukázali místo, kde zemřel Petr Kellner

Miliardář Petr Kellner
Miliardář Petr Kellner
Foto: Profimedia.cz

Záchranáři z Aljašky popsali, jak probíhala záchrana snowboardisty Davida Horvátha (48), který jediný přežil nehodu vrtulníku, při které ve věku 56 let vyhasl život podnikatele Petra Kellnera. "Vznik závěrečné zprávy může trvat i rok," uvedl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

Úřad Alaska Department of Public Safety ukázal první fotky havarovaného vrtulníku. Pro záchranáře bylo prioritou z místa nehody zachránit snowboardistu Davida Horvátha, který nehodu jako jediný přežil. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Pro těla ostatních účastníků nehody se záchranáři vrátili až v neděli, kdy už byla lepší viditelnost.

Podle prvních informací vyšetřovatelů helikoptéra jen těsně nepřeletěla hřeben, aby pak klouzala zhruba 270 metrů po zasněženém svahu. Podle prvních informací k přeletu nad štítem Chugach chybělo 3 až 5 metrů.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Josefa Bejdáka, který je členem Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Expert uvedl, že na závěrečnou zprávu o nehodě se může čekat i rok. "Je možné, že vyšetřovatelé nám zašlou notifikaci případu, protože tam byli občané České republiky. Většinou takto postupují, u takto malého stroje ne tak často, ale uvidíme. Vyšetřovatelé budou pracovat na závěrečné zprávě, s ohledem na koronavirovou krizi může její vznik trvat i rok," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Bejdák s tím, že při létání v horském terénu záleží na každé maličkosti.

"Dne 27. března ve 22 hodin byli aljašští policisté (Alaska State Troopers) upozorněni na zpoždění vrtulníku a obdrželi jsme zprávu, že vrtulník mohl havarovat někde v okolí ledovce Knik, který se nachází v údolí Matanuska-Susitna. Záchranný tým byl okamžitě vyslán na místo nehody. Našli jsme jednoho přeživšího a transportovali ho do místní nemocnice, aby mu byla poskytnuta zdravotní péče. Tuto osobu záchranáři transportovali, ostatní členové posádky vrtulníku – dalších pět osob – byli nalezeni na místě mrtví. Včera odpoledne (v neděli) aljašská národní garda a dobrovolníci z aljašského záchranářského týmu v koordinaci s policisty prohledali místo nehody a našli pět mrtvých," uvedl pro Český rozhlas důstojník aljašské policie Austin McDaniel.

"V sobotu ve 22 hodin byl náš útvar Alaska State Troopers upozorněn. Obrželi jsme zprávu, že je tu nějaká zpožděná helikoptéra. Náš koordinátor pro pátrání a záchranu se spojil s vojenskou operací Alaska Rescue Coordination Center. V sobotu večer vyslali záchranný tým. Přijdou na místo a zjistí, jestli nehodu někdo přežil. Pokud ano, zajistí jim okamžitou pomoc. A přesně to se stalo v sobotu večer. Byla už ale tma, takže jsme vyprostili pouze osobu, která nehodu přežila. V neděli ráno, kdy už bylo denní světlo, jsme dali dohromady skupinu dobrovolníků k záchraně (Alaska Rescue Group), všichni sedli do vrtulníku a letěli na místo nehody, kde vyprostili dalších pět lidí," dodal Austin McDaniel.

Podle úřadu Alaska Department of Public Safety se vrtulník ztratil ze satelitního signálu v 18:34 tamního času. To, že se nevrací včas, bylo ohlášeno o dvě hodiny později. Další hodinu trvalo, než se povedlo vrak vrtulníku najít. Prioritou bylo vyzvednout přeživší osobu. Pro těla dalších obětí se záchranáři vrátili druhý den.

"Největším problémem při létání v horách je prostě to, že se létá v horách. Je to těžká disciplína, těžší je snad už jen letecká záchrana lidí v horách. Alfou a omegou je počasí, které se mění velmi rychle. Lidé, kteří v horách nežijí, si ani neuvědomují, jak ta změna může být prudká. Svoji roli hraje i nadmořská výška a viditelnost. Co jsem si zjišťoval, tak ten pilot létal dlouho a tamější prostředí znal. Také hraje roli denní doba, kdy se startuje a kdy se odlétá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

Po pádu vrtulníku, během něhož zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner (†56) a další čtyři lid...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.