Reklama:

Vše, co Monika chtěla, to dostala a na Petra už nezbylo. Matka Kramného popsala, jak manželé před tragédií fungovali

Profimedia
Profimedia
Foto: Petr Kramný s obhájkyní Janou Rejžkovou
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2024

Od úmrtí Moniky a Klárky Kramných uběhlo už jedenáct let. Předposlední červencový den roku 2013 přišla z Egypta zpráva, která otřásla Českou republikou a rezonuje mezi lidmi dodnes. Souvislosti, které vyšetřovatelům pomáhaly získat ucelený obrázek o tom, jak rodina Kramných fungovala před osudnou dovolenou v Hurghadě, předkládá dokumentární série »Kauza Kramný«, ve které vypovídají pozůstalí obětí. Matka Petra Kramného, jež nevěří, že by její syn vraždil, popisuje Moniku Kramnou jako ženu, co se ráda oblékala, ačkoliv na to neměla peníze, a vše tak musel financovat její syn. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila odborníka na lidskou duši, aby přiblížil, co se honí hlavou člověku, který chce zabít své nejbližší.

Reklama:

Od tragického úmrtí Moniky a Kláry Kramných v egyptské Hurghadě uběhlo už jedenáct let. Za jejich vraždu byl v roce 2016 odsouzen Petr Kramný na 28 let. Manžel a otec obětí však svou vinu dodnes popírá.

Reklama:

Náhled do fungování vztahů mezi manželi nabízí pětidílná série »Kauza Kramný«, ve které vzpomínají blízcí a příbuzní rodiny. Například matka Petra Kramného, která je přesvědčena o synově nevině. "Proč by ji zabíjel, když ji měl rád," klade si dodnes otázku Irena Kramná, jež se o smrti snachy a vnučky dozvěděla jako první.

Z její výpovědi v dokumentu vyplývá, že Monika byla energická žena, která se ráda lidově řečeno fintila. Podle ní to však bylo kolikrát na úkor jejího syna. "Monika se u něho měla dobře. Ona chtěla do Ostravy a přijela od hlavy až k patě v novém a přijela se nám ukázat. Tak jsem se zeptala Petra, co si koupil on, a odpověděl, že nic, že na něho už nezbylo. Co Monika chtěla, to vždycky měla," popsala Irena Kramná, jak to v rodině jejího syna fungovalo.

Po finanční stránce dle výpovědí svědků rodinu zabezpečoval především Petr Kramný, jelikož Monika byla dle její kamarádky na mateřské 5 až 6 let, což údajně oběma vyhovovalo.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psychologa Jeronýma Klimeše, jenž v minulosti působil jako policejní psycholog, s dotazem, co se děje v mysli člověka, který chce zabít svou manželku. Z jeho slov vyplývá, že muž svou ženu delší dobu nenávidí a vnímá ji jako překážku. Těžko soudit, zda právě dlouholeté uskromňování se na úkor manželky vedlo u Petra Kramného k takové frustraci, že by ji byl schopen zavraždit.

Podle Klimeše se u vraha naplno projeví psychická porucha, která ho vede k hrůzným činům. "V té chvíli u něho vykvetla paranoidní nebo antisociální porucha osobnosti, záleží, jaké znaky v jeho osobnosti převažují. Tady platí jedno pravidlo. Tito lidé, když porovnají svoje utrpení s utrpením jakéhokoliv jiného člověka, tak jim z toho vyjde, že oni trpí víc nebo že jejich život je důležitější než těch druhých. To znamená, že tito lidé vnímají své utrpení jako nesrovnatelně větší než utrpení ostatních. To je projev sociální poruchy, která je celkem běžná, ale ne každý se to rozhodne dokončit takovým způsobem," uvedl psycholog s tím, že lidé, kteří zavraždí člověka, postrádají empatii.

"Nemá to pro něj větší citový rozměr, než když se běžně uvažující člověk rozhodne utratit psa nebo kočku. Tento typ osobnosti k lidem přistupuje jako k věcem. Překáží mi tato věc, tak ji vyhodím/odstraním. On dal přednost řešení svého problému tímto způsobem, než aby se s manželkou rozešel a žil dál normálně svůj život," popsal odborník a dodal, že takový typ lidí není schopen projít rozchodem a raději se rozhodne pro radikálnější řešení.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: