Všichni vidí, co ANO provedlo ve vládě s ČSSD. Nedovedu si představit, že s Babišem půjde do vlády ODS, říká politolog

Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2021

Podle předvolebních průzkumů to vypadá, že vítězem voleb do sněmovny bude hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (67). Otázkou je, s kým postaví vládní koalici. Není totiž jasné, zda dokáže získat koaliční partnery, se kterými dosáhne na 101 a více mandátů. Objevují se spekulace, že hnutí ANO ke spolupráci vyzve ODS. Politolog Stanislav Balík pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že si nemyslí, že ODS na spolupráci kývne. "Mohli to udělat už v roce 2017 a vznikla by dvoučlenná většinová koalice. Ale neudělali to," sdělil politolog pro ŽivotvČesku.cz.

Podle nejnovějšího volebního průzkumu společnosti Kantar by ve volbách zvítězilo hnutí ANO se ziskem 24,5 procent. Na druhém místě je koalice SPOLU se ziskem 23 procent a třetí je další »protibabišovská« koalice, Piráti a STAN by dosáhli na 20,5 procent.

Jedna věc je, kdo bude vítězem říjnových voleb, otázkou ale také je, kdo bude mít potenciál získat ve Sněmovně většinu. Hnutí ANO vyhlíží partnery k vládnutí a bude napínavé sledovat, která z menších stran překoná pětiprocentní hranici a mohla by budoucí kabinet Andreje Babiše jistit. Politologové se shodují, že volby budou dramatické do posledního okamžiku a váhu letos bude mít opravdu každý platný hlas.

Podle Kantaru mají komunisté 5 procent, ČSSD 4,5 procent a Přísaha 4 procenta. To jsou čísla, která nabízí několik proměnných variant, které Andrejovi Babišovi nedávají klidné spaní. Na druhé straně politického spektra totiž budou chtít většinu ve Sněmovně postavit i obě velké demokratické koalice.

Nabízí se tedy otázka, zda by nakonec nebylo pro Andreje Babiše nejlepší, aby k vládnutí dokázal přemluvit ODS. Místopředseda ODS Alexandr Vondra v minulosti uvedl, že si vládu s hnutím ANO umí představit, ale ve vládě by nesměl být ale právě Andrej Babiš.

Redakce ŽivotvČesku.cz politologa Stanislava Balíka oslovila s dotazem, zda si spojení ANO a ODS umí představit a zda by pak občanští demokraté nezažili to, co zažila ve vládě koaliční ČSSD - tedy skutečnost, že ANO odsálo sociálním demokratům nápady, úspěchy i voliče. Oslovený politolog uvedl, že ke spojení ODS a ANO nedojde.

"V roce 2017 mohli občanští demokraté »říct ano« pro hnutí ANO a vznikla by dvoučlenná většinová koalice. Ale neudělali to. Neumím si představit, že by to udělali nyní po této zkušenosti se čtyřletým vládnutím hnutí ANO," vysvětlil Stanislav Balík pro ŽivotvČesku.cz. "Nemohu se vyjádřit, zda by ze strany ANO došlo později k vysávání ODS, protože jsem přesvědčen, že ta situace vůbec nenastane," dodal pro ŽivotvČesku.cz politolog.

Podle Stanislava Balíka se také může stát, že Andrej Babiš sice volby ovládne, ale pak mu »do party« zbude jen SPD. Na rozmary a nálady Tomia Okamury (49) se Babiš při vládnutí spoléhat nechce.

"Klíčové je to, co půjde pro ANO sestavit. Ve chvíli, kdy budou vládu sestavovat s SPD, komunisty nebo s kýmkoliv dalším, kdo tam projde přes hranici 5 procent, tak žádná další strana už s nimi do koalice nepůjde. Každá strana vidí, že si hnutí ANO s nimi bude dělat to, co si dělalo se sociálními demokraty," dodal zkušený odborník, který naznačil, že celkový výsledek voleb a osud vlády tak nemusí záležet na tom, co se bude odehrávat »na špičce závodního pole«, ale spíše na tom, kdo do Sněmovny ještě proklouzne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.