Vstup do restaurací i pro neočkované: Roman Prymula by nejprve zrušil plošné testování, otázku vstupu lidí bez vakcíny by řešil za 14 dnů
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) plánuje po vzoru Rakouska rozvolnění koronavirových opatření. To by znamenalo, že třeba do restaurací by mohli i neočkovaní. Redakci ŽivotvČesku.cz informaci potvrdil jeho mluvčí Ondřej Jakob. "Připravujeme se na to, že nepřijde další varianta a že přijde rozvolnění opatření," uvedl. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by se nejprve mělo zrušit plošné testování.
S informací přišel první portál Novinky.cz, kterému ministr zdravotnictví Válek v sobotu sdělil, že vstup do restaurací pro neočkované je v České republice ve hře. Bližší informace by měl oznámit ve středu po jednání vlády.
"Musíme počkat, teď bude vrcholit omikron a potom oznámíme, jak to bude s opatřeními a případně rozvolňováním," potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro ŽivotvČesku.cz, že vstup neočkovaným do restaurací je ve hře.
"Vím přesně, jak vše bude probíhat do konce února a co bude v březnu, první informace o dalších krocích se dozvíte ve středu po vládě," napsal ministr v SMS portálu Novinky.cz.
Vláda se tak chce vydat podobným směrem jako Rakousko. Tamní kancléř Karl Nehammer v sobotu oznámil, že navzdory vysokým počtům nakažených koronavirem uvolní Rakousko některá opatření.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by tolik nespěchal. "V tuto chvíli jsme ještě v rostoucí fází, to znamená, v prvé řadě bych řešil plošné testování, které by se mělo nějakým způsobem podstatně zredukovat, protože se jeví vzhledem k počtům nákaz kontraproduktivní. Až následně by se měla řešit otázka vstupu do restaurací a podobně i pro neočkované, která snese odklad čtrnáct dnů," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že plošné testování by zrušil už v tomto týdnu.
Podle Prymuly testování mapuje rozšíření jednotlivých variant koronaviru. V Česku převládá omikron. Testy pomáhají také zbrzdit nástup epidemické vlny a bránit šíření karanténou. ČR je u epidemického vrcholu. Do karantény se při vyšší nakažlivosti dostává vyšší počet lidí. Pokud by se karanténní doba nezkrátila na pět dnů, mohl být problém s výpadkem pracovníků, podotkl Prymula.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.