Vstup do restaurací i pro neočkované: Roman Prymula by nejprve zrušil plošné testování, otázku vstupu lidí bez vakcíny by řešil za 14 dnů

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) plánuje po vzoru Rakouska rozvolnění koronavirových opatření. To by znamenalo, že třeba do restaurací by mohli i neočkovaní. Redakci ŽivotvČesku.cz informaci potvrdil jeho mluvčí Ondřej Jakob. "Připravujeme se na to, že nepřijde další varianta a že přijde rozvolnění opatření," uvedl. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by se nejprve mělo zrušit plošné testování.

S informací přišel první portál Novinky.cz, kterému ministr zdravotnictví Válek v sobotu sdělil, že vstup do restaurací pro neočkované je v České republice ve hře. Bližší informace by měl oznámit ve středu po jednání vlády.

"Musíme počkat, teď bude vrcholit omikron a potom oznámíme, jak to bude s opatřeními a případně rozvolňováním," potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro ŽivotvČesku.cz, že vstup neočkovaným do restaurací je ve hře.

"Vím přesně, jak vše bude probíhat do konce února a co bude v březnu, první informace o dalších krocích se dozvíte ve středu po vládě," napsal ministr v SMS portálu Novinky.cz.

Vláda se tak chce vydat podobným směrem jako Rakousko. Tamní kancléř Karl Nehammer v sobotu oznámil, že navzdory vysokým počtům nakažených koronavirem uvolní Rakousko některá opatření.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by tolik nespěchal. "V tuto chvíli jsme ještě v rostoucí fází, to znamená, v prvé řadě bych řešil plošné testování, které by se mělo nějakým způsobem podstatně zredukovat, protože se jeví vzhledem k počtům nákaz kontraproduktivní. Až následně by se měla řešit otázka vstupu do restaurací a podobně i pro neočkované, která snese odklad čtrnáct dnů," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že plošné testování by zrušil už v tomto týdnu.

Podle Prymuly testování mapuje rozšíření jednotlivých variant koronaviru. V Česku převládá omikron. Testy pomáhají také zbrzdit nástup epidemické vlny a bránit šíření karanténou. ČR je u epidemického vrcholu. Do karantény se při vyšší nakažlivosti dostává vyšší počet lidí. Pokud by se karanténní doba nezkrátila na pět dnů, mohl být problém s výpadkem pracovníků, podotkl Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.