Reklama:

Vstup Pirátů do vlády: Ivan Bartoš promluvil o výsledku hlasování, který je ochoten přijmout

Ivan Bartoš a Petr Fiala
Ivan Bartoš a Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

Dramatické chvilky prožívají členové Pirátů. V pondělí rozhodují o vstupu do nové koaliční vlády, na které se dohodly koalice SPOLU a Piráti se STAN. Výsledek by měl být znám po 22:00, kdy on-line hlasování bude ukončeno. Oznámit ho zástupci strany chtějí hodinu poté. Předseda Ivan Bartoš (41) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že je připraven přijmout obě varianty hlasování celostátního fóra, tedy že i do vlády strana nevstoupí. "Pro lepší budoucnost naší země budeme pracovat bez ohledu na pozici, kterou předurčí dnešní výsledek hlasování," byla jeho odpověď na dotaz, která z možností mu je bližší.

Reklama:

Začátkem listopadu se opoziční koalice dohodly na rozdělení pozic v nové vládě. SPOLU získá celkem jedenáct míst včetně premiéra, Piráti a STAN obsadí sedm vládních pozic. Nově v kabinetu usednou ministři zodpovědní za legislativu, evropské záležitosti a také za vědu a výzkum.

Ke schválení koaliční smlouvy je nutný souhlas více než 60 procent hlasujících. "Hlasování členů Pirátů o vstupu do nově vznikající vlády odpovídá hodnotám a principům, na kterých Pirátská strana staví od svého založení. Dáváme prostor k vyjádření a členům poskytujeme nezbytné informace pro učinění zodpovědného rozhodnutí a považujeme tento přístup za základ demokratické společnosti. S tímto postupem, který je součástí stanov, byli srozuměni nejenom naši členové a podporovatelé, ale také případní koaliční partneři i široká veřejnost. Jak bylo dojednáno, podléhá koaliční smlouva ratifikaci vnitřních orgánů všech pěti jednajících stran. V případě Pirátů je to celostátní fórum, tedy celá členská základna," zdůvodnil šéf strany Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz postup v souvislosti s hlasováním, které rozhodne, jakou roli Piráti budou zastávat v následujících čtyřech letech.

Reklama:

Na výsledek hlasování už nemají vliv ani STAN. Koaliční dohoda o předvolební a povolební spolupráci nimi a Piráty sice obsahuje, že obě strany buď půjdou společně do vlády či do opozice, ale Starostové a nezávislí se vyslovili, že do nové vlády vstoupí bez ohledu na výsledek hlasování pirátského celostátního fóra.

"Všem členům byl v minulém týdnu předložen vládní program, který připomínkovali naše expertní a resortní týmy. I přes to, že byl vnitřní schvalovací proces výrazně zkrácen, je aktuální účast v hlasování kolem 90 %. To svědčí o velkém zájmu a výsledné rozhodnutí tak bude dílem téměř celé členské základny. Pro informování našich členů o průběhu a podobě vyjednávané koalice jsme udělali maximum. Stejně tak i při jednání o obsahu programového prohlášení. Děkuji všem, kteří se do jednání zapojili, stejně tak i tvůrcům našeho programu, jakož i členům, kteří vyjádřili svůj názor prostřednictvím hlasování o účasti Pirátů ve vládě. Pro lepší budoucnost naší země budeme pracovat bez ohledu na pozici, kterou předurčí dnešní výsledek hlasování," dodal předseda Pirátů pro ŽivotvČesku.cz. I kdyby Piráti nevstoupili do vlády, vznikající vládu to neohrozí. Pětikoalice má celkem ve Sněmovně 108 křesel, bez Pirátů by stále měla většinu v počtu 104 poslanců.

Složení vlády představí Petr Fiala (57) ve středu prezidentovi Miloši Zemanovi (77) a následně i veřejnosti. Většina jmen členů příštího vládního kabinetu je známa. Oficiálně ale nic lídři nepotvrzují. Šéf Pirátů Ivan Bartoš by měl zastávat pozici ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, bývalý poslanec Pirátů Jan Lipavský (36) by mohl být novým ministrem zahraničí. Ze čtveřice zvolených poslanců Pirátů Jakub Michálek (32) se vzdal možnosti být ve vládě na pozici ministra pro legislativu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: