Vybírat si soupeře pro osmifinále je nesmysl. Na EURU musíte porazit každého, říká legendární gólman

Opora české reprezentace Tomáš Vaclík
Opora české reprezentace Tomáš Vaclík
Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Fotbalový brankář Jaroslav Blažek (48) zažil v roce 2004 na EURU zápas, ve kterém nešlo o body, ale jen o prestiž. České »​béčko« i tak poslední utkání ve skupině zvládlo a porazilo Německo 2:1. Letošní duel s Angličany je podobný. Jaroslav Blažek reprezentantům radí, ať se nerozptylují spekulacemi a bojují naplno. "Přemýšlet nad soupeřem pro osmifinále moc nejde. Kluci si musí uvědomit, že pokud chtějí přivézt nějaký úspěch, tak budou muset porážet i silné soupeře," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který má ve sbírce bronzovou medaili z EURA z roku 2004.

"Určitě bych nedělal změny na postu brankáře, tam je to v pohodě. Mám hodně rád Jirku Pavlenku, ale příprava v Itálii nevyšla. Tomáš Vaclík pak proti Albánii podal dobrý výkon a ukazuje to i na EURU. Před zápasem s Angličany bych nesahal ani do obrany. Rozhodně bych jako trenér před posledním zápasem ve skupině neprováděl tolik změn, jako vymyslel Karel Brückner v roce 2004 před utkáním s Německem, on tehdy poslal na trávník vlastně zcela nové mužstvo. Myslím si, že trenér Jaroslav Šilhavý nějaké změny udělá, ale bude se držet při zemi," vrátil se Jaroslav Blažek ve vzpomínkách do roku 2004.

Tehdy měla Česká republika před posledním zápasem ve skupině už zajištěný postup do vyřazovací části evropského šampionátu a trenér Karel Brückner poslal do zápasu vesměs náhradníky. Týmu o nic nešlo, Němci se ještě rvali o postup. České »​béčko« po gólech Marka Heinze a Milana Baroše ale zvítězilo 2:1 a reprezentace nakonec z portugalského EURA přivezla bronzové medaile.

Česká reprezentace má na letošním šampionátu už zajištěn postup ze skupiny. Řeší se jen to, na jakého soupeře narazí v osmifinále a na jakém místě základní skupinu zakončí. Pokud český výběr Anglii nepodlehne, tabulku ovládne. Jaroslav Blažek ale na vítěze večerního zápasu tipuje Angličany.

"Angličané budou chtít za každou cenu vyhrát, mají touhu uklidnit fanoušky a odčinit tu remízu se Skoty, která se veřejnosti nelíbí. Hraje se navíc ve Wembley, tam Angličané určitě nebudou chtít ztratit body, myslím si tedy, že Česko dokážou porazit," řekl pro ŽivotvČesku.cz gólman, jehož největší úspěchy jsou spojeny se Spartou Praha.

Muž, který v reprezentaci většinou kryl záda Petru Čechovi, zdůraznil, že tým, který chce na EURU uspět, musí věřit ve vlastní síly a nespekulovat nad úrovní soupeře.

"Hrát osmifinále s Francouzi, Němci či Portugalci by jistě bylo složité, ale kluci si musí uvědomit, že pokud chtějí domů přivézt nějaký úspěch, tak budou muset porážet i silné soupeře. Když nedostanou silný tým v osmifinále, tak ve čtvrtfinále už určitě. Nad protivníkem pro osmifinále bych tedy moc nepřemýšlel, je to mistrovství Evropy a pokud chtějí uspět, tak musí porážet i velké týmy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Blažek zcela otevřeně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.