Výbuch v Bejrútu: Podle Trumpa mohlo jít o atentát. Zemřelo přes 100 lidí, 4000 zraněných

Bejrútem otřásl obří výbuch.
Bejrútem otřásl obří výbuch.
Foto: profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2020

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k neštěstí v libanonské metropoli Bejrútu. Uvedl, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou úterní exploze pumový útok. Libanonské úřady se k takové informaci nevyjádřily. Výbuch si podle nejnovější bilance libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádal přes 100 mrtvých. A v současnosti téměř 4000 zraněných.

"Vypadá to jako strašlivý útok," prohlásil šéf Bílého domu a vyjádřil soustrast libanonskému lidu.

"Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba," dodal Trump.

Podle tamních úřadů na místě před výbuchem vypukl požár, který zavinil explozi. Jedna z verzí uvádí, že za požárem stojí svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika.

Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že v přístavu v Bejrútu explodoval sklad, kde bylo 2750 tun ledku. 

Libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan agentuře Reuters sdělil, že počet mrtvých dosáhl 78 a zraněných jsou téměř 4000. "Čelíme skutečné katastrofě a potřebujeme čas, abychom zhodnotili rozsah škod," uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.