Reklama:

Výhled epidemie na podzim: Děti ve školách by se nemusely testovat, nic hrozného by se nestalo, říká imunolog

Ilustrační snímek - Základní škola
Ilustrační snímek – Základní škola
Foto: Se svolením ZŠ Propojení
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2021

Prázdniny se blíží ke svému konci a lidé přemýšlí nad tím, jak to bude vypadat začátkem září, kdy se žáci a studenti vrací do školních lavic. Někteří mají obavy, že větší kumulace především školáků a těch, kteří se vrací po letních dovolených do zaměstnání, může stát za nárůstem nakažených a přinést zhoršení epidemické situace. "Myslím, že riziko je nízké. Dokonce jsem názoru, že by se nic hrozného nestalo ani v případě, že by se ve školách netestovalo. Začalo by se jenom tehdy, pokud by se ukázalo, že se epidemie začíná zhoršovat a přibývají vážné případy," řekl profesor imunologie Václav Hořejší (71) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle oficiálních statistik je v Česku ke dni 21. srpna už 5 498 886 plně očkovaných (to znamená, že mají všechny potřebné dávky). Podíl plně očkovaných je tedy 51,4 procenta. Nejvíce vakcinovaných v této skupině spadá do věkové kategorie 45 až 49 let – 561 200 lidí. Naopak nejméně osob s tzv. »uzavřeným« očkováním je mezi dětmi do 17 let, jejich počet dosáhl 125 260. Dle indikace podstoupilo vakcinaci nejvíce zdravotníků, poté chronicky nemocných a na třetím místě jsou pedagogové.

S návratem školáků do lavic a faktu, že se bude všude pohybovat více lidí, vyvstává otázka, zda se riziko šíření viru ve společnosti zvýší, nebo jsou obavy některých odborníků zbytečné.

Reklama:

"Myslím, že riziko je nízké. Velká většina – možná nad 90 procent lidí zůstává chráněná proti té nemoci – nikoli proti pozitivitě, ale opravdu nemoci jako takové. Na tom hodně záleží. Ve svém organismu máme mimochodem hodně virů, které nám buď vůbec neškodí, nebo způsobí například rýmu nebo něco takového. Kdybychom je testovali citlivými metodami, které se dneska používají, byli bychom všichni pozitivní. Přitom to neděláme, protože není důvod – nezpůsobují nic vážného. Jsem názoru, že i u dětí vracejících se do školy, to bude tak, že když je budeme testovat, třeba jenom jedno z tisíce bude pozitivní. Je to můj odhad," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší s tím, že to nebude mít žádné závažné následky.

"Dokonce si myslím, že by se nic hrozného nestalo ani v případě, že by se ve školách netestovalo. Jenom tehdy, pokud by se ukázalo, že se epidemie začíná zhoršovat – přibývají vážné případy. Já si toto mohu dovolit říkat, protože nemám zodpovědnost za případné důsledky, kdežto lidé ve vládě musí poslouchat své doporučující orgány, které to mohou s opatrností raději přehánět. A já s tím souhlasím," dodal profesor imunologie z AV pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: