Výhled na celou zimu. Sněhovou kalamitu či ledové dny konzultantka počasí Dagmar Honsová nevyloučila. Čeká odchylku 2 °C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2021

Zima je nejchladnější období roku. Dny jsou krátké a brzy se stmívá. V mnoha zemích je sníh a led. Astronomická zima začíná na severní zemské polokouli okamžikem zimního slunovratu 21. nebo 22. prosince. Následně meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února - v přestupném roce 29. února. Zimními měsíci jsou prosinec, leden a únor. A jak to bude s počasím v tomto období letos, pro ŽivotvČesku.cz odhadla na základě meteorologických modelů konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V současné chvíli s prognózou na zimu mohou pomoci sezónní výhledy, které vydávají velká evropská a americká centra. "Výstup modelu NCEP se přiklání k tomu, že období meteorologické zimy dosáhne v Evropě střední kladné odchylky od dlouhodobého normálu až o 2 °C. To ale neznamená, že jsou vyloučené ledové dny, tedy dny s celodenními mrazy nebo sněhová kalamita i v nížinách. O výsledku a průběhu zimního počasí ve střední Evropě může promluvit také rozpadnutý polární vortex, který u nás vloni od 8. do 15. února zapříčinil průnik arktického vzduchu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka s tím, že zimní počasí může ovlivnit další faktor.

Nasnadě je tak otázka, jak počasí v Evropě může ovlivnit oceánský jev La Niña, který by mohl do České republiky přinést na sníh bohatou zimu, jako byla ta loňská.

"La Niňa je jev v rovníkovém Pacifiku, kdy je rozložení teploty vody opačné ve srovnání se známějším El Niněm. A protože je tento oceánský jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa. Nejvýraznější vliv La Niña je pravděpodobný v Americe, studená zima v Kanadě, teplá a suchá zima na jihu severní Ameriky. Hrozí časté deště a následně povodně na severovýchodě Austrálie a v Indonésii. Evropa je od Pacifiku velmi vzdálená, i proto jednoznačné dopady La Nina a El Niňa nelze tak snadno prokázat. A pohled do historie to jen dokazuje. Na sníh byla bohatá zima v době La Niña například v letech 2020 a 2010, naopak velmi mírné zimy panovaly v letech 1998 a 2000," dodala k odhadu na zimu pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.