Výhled na září už nepotěší. Mělo být teplotně nadprůměrné, ale nakonec přijde ochlazení, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2021

Srpen už se přehoupl do druhé poloviny a konec letních prázdnin se nezadržitelně blíží. Podle meteorologů by měly být nadcházející čtyři týdny z hlediska srážek průměrné a teploty budou proměnlivé. Podle Dagmar Honsové přinese začátek září už podzimní charakter počasí. "Modely nejdříve ukazovaly, že září bude teplotně nadprůměrné a ještě si užijeme teplo, ale nyní se přiklání k tomu, že nás čeká už typický podzim," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bývá pro období od 16. srpna do 12. září interval průměrných teplot v rozmezí od 15,9 do 17,8 °C. Nadprůměrných 19,3 °C bylo dosaženo v roce 1944, naopak nejnižší teplota 13,3 °C byla naměřena v roce 1978. Průměrný úhrn srážek se na přelomu srpna a září drží obvykle na 64 milimetrech. Konec prázdnin a začátek nového školního roku by mělo letos provázet ochlazení a počasí už zřejmě ukáže podobu následujícího ročního období.

"Začátek září bude podzimní a myslím si, že za každou letní teplotu budeme rádi. Modely nejdříve ukazovaly, že září bude teplotně nadprůměrné a ještě si užijeme teplo, ale nyní se přiklání k tomu, že nás čeká už typický podzim. Ještě se to může samozřejmě změnit, ale začátek září – kam modely ukazují, prožijeme s dlouhými nohavicemi a dlouhým rukávem," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že loňský podzim vypadal stejně.

Mezi houbaři se odjakživa říká, že do lesa se chodí hlavně ráno. Kdo chce mít plný košík, měl by si proto přivstat. Zkušeného houbaře Dominika Maška se redakce ŽivotvČesku.cz zeptala, zda má smysl na houby chodit i třeba večer. "Zásadní je být v lese první. Když máte jistotu, že v lese před vámi nikdo nebyl, tak na houby můžete vyrazit klidně v šest hodin večer," usmál se zkušený houbař a popsal důvody, proč je sběr ráno přeci jen z hlediska pravé »houbařiny« nejlepší.

Po nadprůměrných teplotách přelomu roku 2021/2022 přijdou v následujícím týdnu opět chladn...

"Prvního září přišel střih, došlo na výrazné ochlazení a pršelo. Myslím si, že letos to bude hodně podobné jako v předchozím roce. Slunečný den jsme si sem tam ještě užili, ale moc jich nebylo na rozdíl od září 2018, kdy padaly teplotní rekordy. Tehdy jsme tropické teploty skloňovali ještě před začátkem astronomického podzimu (začíná 22. září, pozn. red.) – tedy první dvě zářijové dekády," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.