Výhled počasí na celý týden: V pondělí budou místy teploty po ránu klesat pod -10 °C, ojediněle až na -17 °C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2023

Počasí v Česku nadělalo řadu komplikací, a to nejen domácnostem, ale i na silnicích. A s pondělním výrazným poklesem teplot se další dají očekávat, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že pohledem do let minulých a tím, že se mluví o klimatických změnách, je stávající pořádná sněhová nadílka poměrně neobvyklým jevem.

V pondělí budou místy teploty po ránu klesat pod -10 °C a ojediněle až na -17 °C, hrozí tak stres z mrazů, který dokáže oslabit obranyschopnost organismu. "Od úterý bude v minimech až -10 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a vypracovala sérii doporučení, jak se mohou někteří lidé vyrovnat s nízkými teplotami.

+ Dávejte pozor na omrzliny koncových částí těla - Zahřeje vás biobavlna, ve které se nebudete potit, samozřejmostí je teplá obuv, rukavice, šála, čepice.

+ Při silných mrazech hrozí u psychicky slabších jedinců nespavost, nervozita, bolesti hlavy, stejně tak zatíží pacienty s onemocněním srdce nebo vysokým krevním tlakem, u nichž dochází k problémům s regulací krevního oběhu. U některých jedinců hrozí kolikové záchvaty, epileptické záchvaty, revmatické bolesti a podráždění žlučových kamenů.

+ Silné mrazy a přechody z tepla do zimy zatíží starší generace se zhoršeným termoregulačním systémem organismu.

+ Dodržujte pitný režim – vaše tělo zahřejí bylinkové čaje.

+ Z potravin dejte přednost uhlovodanům ve formě škrobu – chléb, těstoviny nebo brambory.

+ Zvyšte dávky vitaminu C a enzymů. Dýchejte nosem, cesta vzduchu do plic bude delší a vzduch se spíše ohřeje.

+ Nepijte alkohol – zvyšuje ztráty tělesného tepla. Vrstvěte – mezi jednotlivými vrstvami oblečení se vytvoří izolační vzduchový polštář a teplo se tam udrží spíše.

úterý bude oblačno, ojediněle sněhové přeháňky nebo mrznoucí déšť. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty -6 až -10 °C. Denní teploty -4 až 0 °C.

Ve středu lze očekávat oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo mrznoucí srážky. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty -4 až -8 °C. Denní teploty -1 až 3 °C.

Ve čtvrtek si počasí nachystá oblačno, ojediněle sněhové přeháňky nebo mrznoucí srážky. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty -2 až -6 °C. Denní teploty -2 až 2 °C.

pátek bude oblačno, místy sněhové přeháňky nebo mrznoucí srážky. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty -2 až -6 °C. Denní teploty -2 až 2 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.