Výhled počasí na další týden: Astronomický podzim začal. Na babí léto můžeme do konce září zapomenout, uvedla konzultantka počasí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2022

Astronomicky první podzimní den přinesl nejchladnější ráno z celého týdne. "V 6 hodin se teplota nejčastěji pohybovala od 0 do 5 °C. Například v Kocelovicích bylo 0,3 °C, v Karlových Varech 1,3 °C, Cheb ohlásil 1,4 °C, Praha-Ruzyně 3 °C, Liberec 2,2 °C, Holešov 1,4 °C. Nejnižší teploty opět hlásí mrazivé kotliny – na Šumavě na Rokytské slati -6 °C. A setkáváme se s četnými přízemními mrazíky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a vypracovala předpověď pro nadcházející týden.

Od neděle budeme opět potřebovat deštníky a pláštěnky. Ty z ruky nepustíme do konce září. "V neděli bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 15 až 19 °C," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz ohledně nadcházejícího volného dne.

V pondělí lze počítat s tím, že bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Jen přechodně polojasno. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 15 až 19 °C.

V úterý bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 15 až 19 °C.

Ve středu si počasí připraví oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 11 až 15 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 13 až 17 °C.

V pátek bude počasí ve stejném duchu jako v předchozím dni - tedy oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 13 až 17 °C.

Babí léto:

O babím létě hovoříme v období kolem sv. Václava, tedy na přelomu září a října. Označení babího léta pochází z podobnosti vznášejících se pavučin, které jsou v tomto období v přírodě často vidět, s babskými bílými vlasy.

"Slunečné a suché počasí přináší do střední Evropy oblast vysokého tlaku vzduchu. Nejvíce slunečných dnů babího léta s teplotami kolem 25 °C najdeme v historii v 80. a 90. letech 19. století, v posledních letech 2000, 2001 a 2009, 2012 a 2015. Zřejmě nejdelší období babího léta přinesl rok 1959, kdy u nás slunečné počasí vydrželo téměř 7 neděl. Nejen u nás skloňujeme babí léto - ve Francii nazývají toto období dnem svatého Martina, v Anglii je babí léto nazýváno svatým Lukášem a do Švédska přináší slunečné počasí svatá Brigita. Indiánské léto v USA a Kanadě je ve znamení barev, které přináší zbarvení javorů," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.