Výhled počasí na další týden: Od pondělí se ohlásí pozdní zima, přinese návrat sněhových vloček i do nížin

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2023

V tomto týdnu zažíváme výrazně nadprůměrné teploty, z těch se ale počátkem příštího týdne dostaneme do podprůměrných hodnot. "Do střední Evropy pronikne původem polární vzduch od severu, který výrazně srazí teploty a přinese návrat sněhových vloček i do nížin. Noční teploty budou klesat pod bod mrazu – teploty klesnou až k -5 °C, což přinese nebezpečí tvorby náledí, ale také nebezpečí pro vegetaci. A to zejména v nižších polohách, kde už kvetou stromy – viz jižní Morava a meruňky. S mrazivými rány musíme počítat do čtvrtka, potom půjdou teploty pozvolna nahoru," uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

O víkendu k nám pronikne chladnější a vlhký vzduch od západu. Zejména v sobotu deštník nepustíme z ruky. Během noci ze soboty na neděli se mění zimní čas na letní – ve 2 hodiny se přesune ručička na 3. hodinu.

Na pátek už deštníky a pláštěnky s sebou - počasí je u nás pod vlivem vlnící se studené fronty, srážky během dne očekáváme na většině území. "Srážkové úhrny se ale dostanou většinou do 5 milimetrů, na horách do 10 milimetrů. Převládat bude velká oblačnost - oblačno až zataženo, během dne na většině území déšť nebo přeháňky. Odpolední teploty - mezi 14 až 18 °C, na jižní Moravě až 20 °C. V Čechách během odpoledne přechodně zesílí jihozápadní vítr na čerstvý v nárazech o rychlosti 55 km/h," upřesnila předpověď Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Sobotní počasí bude aprílové - převládat bude proměnlivá oblačnost - od polojasné přes oblačnou až po zataženou, během dne pak musíme na většině území počítat s přeháňkami nebo deštěm. Na vrcholcích hor to budou srážky smíšené nebo sněhové. Vyloučené nejsou ani ojedinělé bouřky. Od západu k nám bude proudit vlhčí vzduch. Odpolední teploty - mezi 11 až 15 °C. Během dne bude zesilovat západní vítr - na čerstvý s nárazy 55 až 70 km/h.

V neděli očekáváme srážky až odpoledne. Dopoledne může být přechodně až polojasno. Odpoledne ale oblačno až zataženo, od západu místy déšť nebo přeháňky, na horách srážky sněhové. Ranní teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 10 až 14 °C, na západě kolem 6 °C.

Hned v pondělí se ohlásí pozdní zima

V pondělí bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na horách sněžení. Během dne se bude hranice sněžení snižovat i do nížin. Ranní teploty 5 až 1 °C. Denní teploty 4 až 8 °C. Větrno.

V úterý si počasí nachystá oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty 0 až -5 °C. Denní teploty 2 až 6 °C Větrno.

Ve středu lze očekávat oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách déšť se sněhem. Ranní teploty 0 až -4 °C. Denní teploty 3 až 7 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.