Výhled počasí na léto: ČR pravděpodobně sežehnou super tropické teploty. Nejvíce jich bude zřejmě v červenci

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2023

Začátek letošního meteorologického léta je ve znamení slunečných a suchých dnů a teploty v ČR jsou vyšší než ve Středomoří. "První červnové ráno ale přineslo na Šumavu a na stanici Kořenov – Jizerka v Jizerských horách teploty pod bodem mrazu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Sezónní výhledy počasí na léto, které vydávají velká evropská a americká centra, potěší milovníky vysokých teplot - všechny tři letní měsíce by měly přinášet kladnou teplotní odchylku, přitom největší odchylku o 1 až 2 °C zatím hlásí červenec," zdůraznila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Srážkově by letošní léto nemělo přinést výraznější odchylky. Letní měsíce v Česku sice patří mezi ty nejteplejší – s průměrnou teplotou 16,9 °C, zároveň ale ty nejdeštivější – s průměrnými srážkovými úhrny 82 milimetrů (let 1981–2010).

"Srážky jsou většinou spojené s bouřkami. Z toho lze usuzovat, že se nám ani letos super tropické teploty (v maximech přes 35 °C) vyhýbat zřejmě nebudou. Podle výhledů počasí to vypadá, že jich nejvíce padne v červenci," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Podle statistik bývá nejteplejším a nejslunečnějším obdobím prázdnin přelom července a srpna. Ve druhé polovině srpna se už rychle prodlužují noci a rána bývají chladnější. Závěr srpna ale bývá většinou také příjemný – polojasný a s letními teplotami kolem 25 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.