Vyjádření Marka Wollnera k odchodu z České televize: Byl jsem zavřený do truhly dřív, než jsem se mohl bránit

Marek Wollner
Marek Wollner
Foto: Se svolením Marka Wollnera
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2023

Dramaturg a moderátor pořadu Reportéři ČT Marek Wollner (55) se po dohodě s Českou televizí rozhodl ukončit své působení na Kavčích horách. Vedení stanice ho před pár dny odstavilo z obrazovky. To se stalo po nařčení z údajného bossingu a nevhodného chování k podřízeným se sexuálním podtextem. Redakce ŽivotvČesku.cz zkušeného novináře oslovila s žádostí o vyjádření, které v SMS zprávě zaslal.

Česká televize a Marek Wollner se po kauze, která otřásla budovou na Kavčích horách, rozhodli pro vzájemné ukončení spolupráce. V prohlášení ČT označila Wollnera jako nejlepšího novináře v zemi.

Všemu předcházel článek novinářky a bývalé reportérky ČT Markéty Dobiášové publikovaný 16. listopadu na webu inFakta. V něm dnes už bývalého šéfa Reportérů ČT obvinila ze šikany a velmi nevhodného chování k podřízeným na pracovišti. Česká televize následně ustanovila vyšetřovací komisi, minulý týden se k věci vyjádřila i policie, že věc začne prošetřovat.

Marek Wollner pro ŽivotvČesku.cz poskytl své vyjádření, v němž přináší svůj pohled na dění, kvůli kterému končí v ČT. Redakce novinářovo vyjádření zachovala v původní a autentické podobě.

"Moje možnost bránit se proti těmto anonymním útokům je přitom minimální, zaštiťuje ji právník Němeček, který nade mnou vynesl v médiích rozsudek, ačkoli neoveroval výpovědi svých klientů, z nichž mnohé jsou vymyšlené, lživé, nepravdivé a pomlouvačné, překroucené, vytržené z kontextu. Tady nejde o pravdu, ale o obraz a ten byl jednoznačně a jednostranně poškozen. Byl jsem zavřený do truhly dřív, než jsem se mohl bránit - kvůli mlčenlivosti, kterou jsem podepsal v televizi. Je zjevné, že ty útoky by nikdy nepřestaly, dokud bych v televizi zůstal. Mnozí politici mohou slavit, svého cíle nemohli dosáhnout jinak, dosáhli toho touto kampaní, kterou se jim podařilo rozdmýchat mezi mými bývalými a několika současnými kolegy. Že za mnou stojí všichni mí pražští podřízeni je přitom předem bráno na lehkou váhu. Netvrdím, že jsem dokonalý, ale cítím pocit nespravedlnosti, protože ty, kteří dnes proti mě anonymně útočí, jsem vždy před útoky zvenčí bránil a nastavoval jim vlastní tvář. Chci už dopřát více klidu nejen sobě, ale předavším své rodině. V České televizi jsem strávil 23 let, byla to vesměs skvělá leta a skvělá zkušenost, za kterou jsem vděčný. Porad Reporteri ČT je nejdéle sloužící investigativní pořad u nás a získal nejméně 50 prestižních cen, což by bez jisté náročnosti nešlo," uvedl.

Nařčení z nevhodného jednání vůči svým podřízeným Marek Wollner již před pár dny odmítl, když ho redakce ŽivotvČesku.cz oslovila. Ve svém poměrně rozsáhlém vyjádření přinesl svůj pohled na to, co se v útrobách budovy na Kavčích horách dělo v době, kdy se měl údajně chovat nepatřičně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.