Výjimka pro kuřáky neexistuje. Respirátor není možné odložit kvůli cigaretě, potvrdil resort Jana Blatného

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 3. 2021

Kuřáci cigaret a doutníků nemají výjimku k tomu, že by na veřejnosti nemuseli nosit respirátor. Potvrdilo to ministerstvo zdravotnictví. Policisté a městští strážníci postupují s ohledem na konkrétní situaci. "Pro nás je rozhodující nebezpečnost konkrétní situace. Strážníci postupují přísněji, kde je větší pohyb osob," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Když se jedinec potřebuje na ulici napít nebo něco sníst, tak může respirátor na krátký okamžik odložit. Když by si ale chtěl dát na veřejnosti cigaretu, tak to možné není. Takové jednání je podle ministerstva zdravotnictví zakázané.

"Opatření s žádnou výjimkou pro kuřáky nepočítá," uvedla pro Českou televizi mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Za porušení nařízení může padnout pokuta ve výši 10.000 korun.

V reálných situacích záleží, jak posoudí kouření strážníci či policisté. Jisté je, že v posledních dnech začínají být přísnější.

Volební propadák ČSSD v sobotu sledoval i bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák (74). Kr...

"Pro nás je rozhodující nebezpečnost konkrétní situace. Strážníci postupují přísněji, kde je větší pohyb osob. Modelově to může být třeba vstup do hlavního nádraží, když si člověk sundá roušku či respirátor na místě, kudy prochází velký počet lidí. Může to být ale také v úzkých průchodech či dopravních uzlech. Ve vztahu ke kouření se to provazuje se zákazem kouření na nádraží a na zastávkách. Děláme kontroly zaměřené na kouření na zastávkách a přestupky řešíme v provázanosti," potvrdil pro pro ŽivotvČesku.cz mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem s tím, že strážníci také zohlední, zda šlo o jednorázový přestupek, nebo zda narazili na někoho, kdo protiprávní chování považuje za standardní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu