Výměna manželek poukázala na problém používání elektroniky u dětí. O digitální zábavě promluvil sociolog
Nejsledovanější tuzemská komerční televizní stanice ve středu večer přinesla nový díl reality show z prostředí českých domácností. Jedním z hlavních témat tentokrát bylo zabavování dětí pomocí elektroniky v domácnosti, kde jich bylo celkem šest. "Digitální zábava nesmí být na úkor normální komunikace mezi lidmi a jejich vzájemného soužití," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář (42).
Do rodiny s šesti dětmi z Orlové, kterou za normálních okolností vede Petra (32), jež čas od času musí ukáznit i svého manžela Vláďu (40) se zálibou v alkoholu, po dobu natáčení reality show přijela mladá Romana (26). Ta s partnerem Ondřejem (34) vychovává jedináčka Honzíka a na péči o celkem šest dětí se rozhodně nemohla jakkoliv připravit. Nad její síly byl i požadavek Petry, která si přála, aby se Vláďa více zapojoval do péče o rodinu.
Romana měla vůči Vláďovi mnoho výtek. Vadilo jí například, že dle jejího názoru nadměrně pije. "Obě rodiny byly v pohodě a já si nevzpomínám na žádný exces. Je tedy pravdou, že Vláďa trochu více pije," uznala pro ŽivotvČesku.cz kreativní producentka Výměny manželek Jana Rezková, která ale dodala, že tátu od rodiny soudit nechce, protože si není jistá, jak by péči o šest dětí zvládala ona sama.
Více než pití alkoholu pak Romaně vadilo, že Vláďa se i před dětmi vyjadřuje vulgárně a prosila ho, aby se snažil svá slova víc hlídat. Ještě větší problém pak ale měla s tím, jak její náhradní manžel přistupoval k trávení volného času dětmi. Místo toho, aby se jim věnoval, jim nabízel elektroniku.
"Co se mi nelíbilo, elektronika. Vládík je hodnej chlap, ale on na ty děti nemá trpělivost. Lepší jim šoupnout tablet, lepší jim šoupnout televizi, počítač, a pak jako co? Tak si nedělám šest dětí. Tak si udělám míň dětí a věnuju se jim," řekla Romana ostře mezi osmi očima, zatímco Petra souhlasně přitakávala s tím, že tento problém jí taky vadí.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila sociologa Vojtěcha Bednáře, který se k problematice zabavování dětí za pomoci elektroniky vyjádřil velmi jasně. Vymoženosti moderní doby k našim životům patří, jejich užívání však nesmí mít v rodině přednost před běžnou komunikací a společně stráveným časem.
"Digitální zábava nesmí být na úkor normální komunikace mezi lidmi a jejich vzájemného soužití. Je fajn, když to máte a dokonce se to dá použít jako zábava, která je společná. Na straně druhé jakmile je to buď a nebo, to znamená máte digitální a normální komunikaci a ta digitální komunikace vám tu normální bere, tak je to samozřejmě špatně ze dvou důvodů. Zaprvé to mladé lidi připravuje o možnost reálného navazování a udržování normálního vztahu s rodičem, zadruhé jim to dává určitý vzor toho, jak se budou chovat oni sami v okamžiku, kdy vyrostou a už to nebude digitální zábava na obrazovce, ale třeba formou Neuralinku (implantovatelná komunikační rozhraní mezi mozkem a strojem, pozn. red.)," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník na sociální život.
Přestože sociolog jasně říká, že digitální zábavě by se lidé, obzvláště pak děti, neměli věnovat na úkor běžné komunikace, zároveň zastává názor, že není správné zkoušet od technologií děti úplně oddělit. Žijeme totiž ve světě, které jsou jich plné a k životu proto patří.
"Psychologové říkají, že je vždy dobré, když je ta digitální zábava nějak časově ohraničená, když je přesně dáno, kolik času tomu dáme a ideálně, když si to děti hlídají samy, protože pak se učí i zodpovědnosti. Rád bych ale varoval před snahou se od toho úplně odpoutat, protože přeci jen je to součást našeho normálního života a pokud to nemáte, můžete být považování za lesní muže, nebo často něco úplně horšího," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.