Výměna manželek ukáže, jak to vypadá, když dítě do čtyř let nemluví a má malou slovní zásobu. Hodnocení výchovy rodičů poskytla psycholožka

Autor: TV Nova | Výměna manželek
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2022

V premiérové epizodě Výměny manželek se diváci seznámí s rodinou Aleny (27), která by svůj momentální stav nejspíš popsala jako naprosté vyhoření. Shání práci, má neshody s přítelem Honzou (34), navíc si není jistá ani ohledně výchovy čtyřleté dcery Amálky. Náhradní maminku Lucku (32), která domácnost dostane na povel, na první pohled zaujme, že malá holčička ve svém věku téměř nemluví, což jí dělá starosti. "Ve čtyřech letech už by rodiče raději k odborníkovi zajít měli," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz psycholožka Radana Rovena Štěpánková.

V premiérové epizodě oblíbené reality show se diváci seznámí s Alenou (27), Honzou (34) a Amálkou (4), kteří žijí v pronajatém bytě v Hlinsku. Žijí spolu pět let a momentálně jejich vztah prochází krizí. Neshodnou se na výchově dcery a špatně spolu komunikují. Alena už dokonce přemýšlela o rozchodu. Honza by si však přál na vztahu zapracovat.

Na druhé straně se diváci seznámí s Luckou (32), Michalem (32), Míšou (4) a Matyáškem (19 měsíců) z Nehvizd. Rodina nemá žádné problémy, ale Lucka by ocenila, aby nebyl Michal tolik přísný na děti.

Po příjezdu do Hlinska Lucku překvapí, v jak neutěšeném stavu se domácnost Aleny nachází. Velmi rychle přijde na to, že epidemie koronaviru zanechala na této rodině stopy v podobě finančních ztrát, a tak si nyní nemohou příliš vyskakovat. Během natáčení se tak musí vypořádat s podstatně napnutějším rozpočtem, než má ve své domácnosti ona.

Rozpaky v ní vyvolá také chování čtyřleté Amálky, která je velice uzavřená a ve svém věku prakticky nemluví, na otázky odpovídá jednoslovně a má velice malou slovní zásobu. Postupně vyjde najevo, že dívenka například nezná názvy barev a zvířat a také je vyslovuje jen s obtížemi. Překvapivě pak nejraději tráví čas sama ve svém pokojíčku.

Náhradní maminka Lucka se rozhodne k razantní změně a tatínka Honzu, který velmi stojí o zlepšení vztahu s dcerou, zapojí do akce. Místo televize před spaním zavede společné čtení a pořídí také několik vzdělávacích knížek, které by holčičce mohly pomoci, aby se lépe rozmluvila. Mezi osmi očima se rozhodne, že o tomto znepokojivém stavu vývoje Amálky její mamince řekne.

Kdy je ta pravá chvíle, kdy by rodiče měli zpozornět, pokud jejich dítě málo mluví, popsala pro ŽivotvČesku.cz renomovaná psycholožka a terapeutka Radana Rovena Štěpánková. "Je to samozřejmě individuální, ale obecně by k rozvoji řeči mělo dojít mezi třetím a čtvrtým rokem, přičemž holčičky většinou mluví dříve a lépe. Pokud se ani po čtvrtém roce dítě nerozmluví, bylo by vhodné navštívit psychologa nebo speciálního pedagoga," varovala pro ŽivotvČesku.cz.

"Znám ve svém okolí chlapce, který do čtyř let téměř nemluvil a poté začal rovnou v gramaticky správných větách, takže i to se může stát. Pokud ale dítě navíc nezná třeba právě barvy nebo názvy zvířátek, jako holčička z Výměny manželek, už je opravdu namístě situaci začít řešit," vysvětlila Radana Rovena Štěpánková pro ŽivotvČesku.cz.

Příčin, proč dítě nemluví a příliš nekomunikuje, může být celá řada. Od prostého zanedbání ze strany rodičů, kteří někdy na své potomky nemají čas, až po skutečně závažné důvody, jako je například to, že dítě špatně slyší či se jej týká některá z poruch autistického spektra. Čím dříve se přitom taková komplikace odhalí, tím lépe je možné ji úspěšně vyřešit. Proto by podle Radany Roveny Štěpánkové rodiče neměli otálet.

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: Se svolením TV Nova

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.