Výměna manželek ukáže náznaky domácího násilí. Psycholog prozradil, jaké jsou varovné signály

Autor: TV Nova | Výměna manželek
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2022

Osmá epizoda oblíbené reality show Výměna manželek poukáže na temnou stránku řady manželství, kterou je domácí teror, jenž hraničí dokonce s násilím. Maminka čtyř dětí Gabriela (38) totiž žije s despotickým Davidem (42), který své nejbližší nenechá na pokoji a neustále je bombarduje svými požadavky, kvůli kterým dokonce neváhá být pořádně hrubý. Gábinin náhradní manžel Štefan (37) pojme podezření, že v rodině dochází k násilí. O tom, jak takové náznaky rozklíčovat a co ženy vede k tomu, že s hrubiány zůstávají, promluvil pro ŽivotvČesku.cz psycholog a odborník na partnerské vztahy Jeroným Klimeš (54).

Když do Duchcova přijede náhradní maminka Gabriela, Štefan poměrně brzy pozná, že v její rodině nejspíš není všechno úplně v pořádku. Vyjde najevo, že bojácná a plachá Gábina není vystresovaná z výchovy svých čtyř dětí - Daniely (15), Jarmily (14), Davida (10) a Jakuba (6), jak se původně zdálo, ale původcem jejích pocuchaných nervů je manžel David, který je věčně nespokojený, pro hrubé slovo nejde daleko a kromě toho v domácnosti ani nehne prstem. "Vlastně se ho i docela bojím," připustí Gabriela ve slabé chvilce.

Že Davidovo chování k manželce není v pořádku, si myslí nejen Štefan, ale také jeho přátelé a příbuzní, kteří se s Gábinou během natáčení setkají. A výhrady má dokonce i despotova vlastní maminka, která mu vyčítá, že ženu roky nevzal na dovolenou a nenechá na ní nit suchou.

Mezi osmi očima dojde k výměně názorů, během které Štefan i Naďa Davidovi sdělí, že by se měl nad svým přístupem k rodině vážně zamyslet. Gábina je ovšem toho názoru, že polepšit by se měla především ona a manželovi více naslouchat a plnit jeho přání. Působí při tom však vyděšeně, jako by se bála muži cokoli vytknout.

Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil psycholog a odborník na partnerské vztahy Jeroným Klimeš, na jaké varovné signály by si lidé měli dát u svých blízkých pozor, pokud mají podezření, že by se v jejich domácnosti mohlo vyskytovat násilí. "Určitě bychom měli zpozornět, pokud je náš blízký plachý, nekomunikativní a uzavírá se. Většinou nemá moc přátel, straní se, nemá žádné sebevědomí," vyjmenoval specialista, co může napovědět, že je někdo obětí domácího násilí.

Charakteristický je také přístup, jaký týraná osoba zaujímá ke svému protějšku. "Většinou se taková osoba domnívá, že její partner je zcela v pořádku, zatímco ona je ten, kdo se musí napravit. Vinu za neshody ve vztahu poté bere na sebe," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Nejlepší, co může běžný člověk udělat, pokud se obává, že jeho blízký je obětí teroru, je podle Jeronýma Klimeše dlouho a trpělivě si s dotyčným povídat. "Většinou ta žena (protože muži se o násilí většinou nesvěřují) začne po čase vylézat z ulity, postupně narůstá její odvaha, a to až do okamžiku, kdy získá sílu k odporu," uvedl s tím, že v momentě, kdy si dotyčná uvědomí problém, přichází ke slovu příslušné organizace, které s týranými ženami pracují, jako například Rosa nebo Bílý kruh bezpečí.

Dojít do fáze, kdy se týraná žena skutečně rozhodne od nezvedeného partnera odejít, však není jednoduché, a to proto, že despotové jsou často také skvělými manipulátory. "Často těm ženám říkají, že si stejně nikoho jiného nenajdou, protože kdo by je v jejich věku chtěl, říkají jim, že už stejně mají život za sebou a nic je nečeká. Oběti jsou poté úplně demoralizované," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš. Výměna manželek by tak mohla Gabriele pomoci získat lepší náhled na svůj vztah a vyhodnotit, zda chování jejího manžela již skutečně není za hranou a nebylo by vhodné situaci začít řešit.

Výměna manželek se na televizní stanici Nova vysílá již od roku 2005 a stále se těší velké popularitě. V prosinci loňského roku ji sledovalo přes 700 tisíc diváků starších 15 let, jedná se tak o jeden z nejsledovanějších pořadů. Diváky na něm nejvíce láká kontroverze a možnost nahlédnout do cizího soukromí, kterého se účastnící se rodiny vzdávají výměnou za 100 tisíc korun. Finanční odměna je velkým lákadlem zejména pro méně majetné rodiny, které poté často šokují poměry, ve kterých žijí.

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: Se svolením TV Nova

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.