Výměna ukázala rodinu, kde děti postrádaly péči i návyky. Zachránit je může i televizní divák, říká expertka

Výměna manželek byla v poslední díle hodně bouřlivá
Výměna manželek byla v poslední díle hodně bouřlivá
Foto: Archiv TV Nova

Televizní reality show často nabízí vhled do fungování rodin, který ukazuje mnohdy smutnou realitu života. Někdy se chování rodiny vymyká tomu, co většinová společnost považuje za běžné a normální. Jindy ale může docházet k patologickým jevům, které přímo ohrožují výchovu dítěte. Expertka uvedla, zda je možné děti odebrat z rodiny na základě dojmů televizních diváků. "Podnět může podat soused i televizní divák," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

Nový díl divácky úspěšné reality show představil paní Lucii (34) a jejího partnera Standu (54), kteří se v době natáčení starali o čtyři malé děti - Ester (8), Mikuláše (7), Šimona (6) a Stáňu (6).

Do její domácnosti přijela na deset dnů paní Alena (40), která si potrpí na pořádek a do svého syna Davida (19) investuje čas i peníze. Během dnů strávených v početné rodině nezastírala, že je v šoku z toho, jakým způsobem Lucie a její partner vychovávají děti.

A rozhodně nebyla sama. Také televizní diváci byli udiveni z toho, že děti nemají zažité základní hygienické návyky, propadají ve škole, mluví vulgárně a rodiče s nimi netráví žádný společný čas.

Tento díl Výměny byl pro mnohé diváky natolik šokující, že na sociálních sítích hodně řešili, jestli je možné dát podnět, vzhledem k okolnostem, k přemístění dětí do pěstounské péče nebo do dětského domova na základě televizního záznamu.

"Podnět může dát soused, učitelka, zkrátka každý, kdo má dojem, že v té dané rodině je něco v nepořádku. To znamená, že takový podnět může dát i televizní divák. Věc si pak převezme sociální odbor a začne celou věc vyšetřovat," uvedla po ŽivotvČesku.cz ředitelka organizace SOS dětské vesničky Jindra Šalátová.

Diváci, kteří televizní reality show ve středu večer sledovali a Lucii poznali, pak na sociální sítě psali, že má celkem osm dětí. Ty z předchozího vztahu jí byly údajně odebrány a skončily právě u pěstounů. Lucie v rozhovoru pro TV Nova také uvedla, že po natáčení Výměny partnera Standu opustila a nyní žije s novým přítelem.


  • V roce 2019 bylo z rodin odebráno 3 579 dětí.
  • U poloviny dětí bylo důvodem k odebrání zanedbávání péče, týrání a zneužívání.
  • U čtvrtiny dětí pak byly tím důvodem jejich výchovné problémy.
  • U zbývající čtvrtiny to byly překážky v péči na straně rodičů.

Vyplývá to z výkazu ministerstva práce o ochraně dětí. Za rok 2020 ještě není statistika zpracovaná, ale předpokládá se, že to bude lehce nižší číslo, protože každým rokem se počet odebraných dětí mírně snižuje.

V médiích je často zmiňován negativní vliv celebrit na mladší generaci, ale sláva a úspěch...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.