Výměna ukázala rodinu, kde děti postrádaly péči i návyky. Zachránit je může i televizní divák, říká expertka

Výměna manželek byla v poslední díle hodně bouřlivá
Výměna manželek byla v poslední díle hodně bouřlivá
Foto: Archiv TV Nova
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2021

Televizní reality show často nabízí vhled do fungování rodin, který ukazuje mnohdy smutnou realitu života. Někdy se chování rodiny vymyká tomu, co většinová společnost považuje za běžné a normální. Jindy ale může docházet k patologickým jevům, které přímo ohrožují výchovu dítěte. Expertka uvedla, zda je možné děti odebrat z rodiny na základě dojmů televizních diváků. "Podnět může podat soused i televizní divák," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

Nový díl divácky úspěšné reality show představil paní Lucii (34) a jejího partnera Standu (54), kteří se v době natáčení starali o čtyři malé děti - Ester (8), Mikuláše (7), Šimona (6) a Stáňu (6).

Do její domácnosti přijela na deset dnů paní Alena (40), která si potrpí na pořádek a do svého syna Davida (19) investuje čas i peníze. Během dnů strávených v početné rodině nezastírala, že je v šoku z toho, jakým způsobem Lucie a její partner vychovávají děti.

A rozhodně nebyla sama. Také televizní diváci byli udiveni z toho, že děti nemají zažité základní hygienické návyky, propadají ve škole, mluví vulgárně a rodiče s nimi netráví žádný společný čas.

Tento díl Výměny byl pro mnohé diváky natolik šokující, že na sociálních sítích hodně řešili, jestli je možné dát podnět, vzhledem k okolnostem, k přemístění dětí do pěstounské péče nebo do dětského domova na základě televizního záznamu.

"Podnět může dát soused, učitelka, zkrátka každý, kdo má dojem, že v té dané rodině je něco v nepořádku. To znamená, že takový podnět může dát i televizní divák. Věc si pak převezme sociální odbor a začne celou věc vyšetřovat," uvedla po ŽivotvČesku.cz ředitelka organizace SOS dětské vesničky Jindra Šalátová.

Diváci, kteří televizní reality show ve středu večer sledovali a Lucii poznali, pak na sociální sítě psali, že má celkem osm dětí. Ty z předchozího vztahu jí byly údajně odebrány a skončily právě u pěstounů. Lucie v rozhovoru pro TV Nova také uvedla, že po natáčení Výměny partnera Standu opustila a nyní žije s novým přítelem.


  • V roce 2019 bylo z rodin odebráno 3 579 dětí.
  • U poloviny dětí bylo důvodem k odebrání zanedbávání péče, týrání a zneužívání.
  • U čtvrtiny dětí pak byly tím důvodem jejich výchovné problémy.
  • U zbývající čtvrtiny to byly překážky v péči na straně rodičů.

Vyplývá to z výkazu ministerstva práce o ochraně dětí. Za rok 2020 ještě není statistika zpracovaná, ale předpokládá se, že to bude lehce nižší číslo, protože každým rokem se počet odebraných dětí mírně snižuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.