Vyměněná manželka zažije nepoznané. Video ukazuje, jak náhradní manžel v reality show shání jídlo bez peněz. Promluvil sociolog
Že ve Výměně manželek obyčejně účastníci zažijí nevšední a intenzivní chvíle, není nic překvapivého. Mladou maminku Andreu (26) však čekal skutečně hraniční zážitek - pobyt v zahradní chatce svobodomyslné rodiny se zálibou v ekologii. Vyrovnat se tak musela nejen s polními podmínkami a suchým záchodem, ale také praním látkových plen nebo konzumací jídla z kontejneru. Pro redakci ŽivotvČesku.cz netradiční životní styl vysvětlil sociolog Vojtěch Bednář (42). "Je to zkrátka životní filozofie, ti lidé jsou na okraji systému, protože tam zkrátka být chtějí," uvedl odborník na mezilidské vztahy.
Rodina Andrey (26) z Nižní Lhoty pod Moravskoslezskými Beskydami, která kromě ní zahrnuje ještě jejího přítele Tomáše (30) a syna Olivera (3), je se svým životem spokojená, ale toužila po nových zážitcích. Proto se v rámci Výměny manželek mladá maminka vydala do středočeských Mnichovic, kde jí po dobu natáčení dělala společnost bohémská rodinka, žijící v obytné chatce.
Viktorka (28), Matyáš (26), Kasián (3) a Koloman (9 měs.) mají rádi, když mohou být spontánní a svobodní. Žijí proto na malém prostoru chatky v zahrádkářské osadě, vystačí si se suchou toaletou, dvouvařičem a topením v kamnech. Kromě toho se snaží žít ekologicky - používají látkové pleny a mají poněkud neobvyklé stravovací návyky, jak se šokovaná Andrea přesvědčí po pár dnech.
Když totiž s Matyášem vyrazí na nákup, ukáže se, že se mladý pečovatel z domova pro seniory věnuje tzv. dumpster divingu, což znamená sběr vyřazených potravin ze supermarketu z kontejneru. Řada z vyřazených produktů totiž podle vyznavačů tohoto životního stylu je zcela v pořádku, jen se podle přísných norem nesmí prodávat, protože v prodejně strávila příliš dlouhou dobu. Aby se předešlo plýtvání a »dumpsteři« ušetřili, těchto nechtěných zbytků se ujmou a dále je zužitkují. Pro zájemce dokonce existuje na internetu speciální mapa, ve které je vyznačeno, které supermarkety nemají kontejnery zamčené.
Andrea se nejdříve ošívá, nakonec se však k ochutnávce grilované cukety z popelnic nechává přesvědčit a uzná, že není znát žádný rozdíl. "Kdybych neměla peníze a neměla co jíst, tak bych do toho šla," přizná nakonec s tím, že jí pobyt v nové rodině v mnohém otevřel oči a přiměl ji zamyslet se nad tím, co je skutečně důležité.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila sociologa Vojtěcha Bednáře, aby přiblížil, co může člověka vést k tomu, že se rozhodne pro takto alternativní životní styl. "Ty důvody jsou různé, ať už náboženské, nebo filozofické, v každém případě jde o určité přesvědčení. Někomu se také zkrátka nechce zapadat a vyhovuje mu být tak trochu proti všem," vysvětlil odborník na neformální i pracovní mezilidské vztahy, působící na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, pro ŽivotvČesku.cz.
"Velmi zřídka se stane, že dotyčný opravdu nemá v životě jinou volbu, než žít takto netradičně. Dokonce i pokud je člověk třeba bezdomovec, v Evropě je systém nastaven tak, že pokud bude jen trochu chtít, jsou nástroje, pomocí kterých se může do společnosti opět zapojit, ať už jsou to úřady, charity nebo různé podpůrné organizace," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář s tím, že definitivně zmizet ze systému a úředně neexistovat je v dnešní době prakticky nemožné.
Nejednoho diváka při sledování Výměny manželek jistě napadne, jestli nekonvenční životní styl Viktorky a Matyáše nemůže negativně ovlivnit jejich syny, až jednou sami budou hledat své místo ve světě. "Myslím si, že spíš ne. Vývoj člověka probíhá tak, že se v pubertě přirozeně chce osamostatnit od rodičů a od toho, jak vyrostl. Proto je celkem časté, že děti panelákových rodičů se stanou ezo lidmi, kteří se chtějí vrátit k přírodě, a naopak děti, které vyrostly na okraji systému, zatouží po výdobytcích konzumní společnosti," sdělil pro ŽivotvČesku.cz sociolog a připomněl například americké komunity Amišů a jiných náboženských skupin, které pomalu vymírají, protože mladí odchází do moderního světa a vracet se k tradicím svých rodičů již nechtějí.
Výměna manželek se na televizní stanici Nova vysílá již od roku 2005 a stále se těší velké popularitě. V prosinci loňského roku ji sledovalo přes 700 tisíc diváků starších 15 let, jedná se tak o jeden z nejsledovanějších pořadů. Diváky na něm nejvíce láká kontroverze a možnost nahlédnout do cizího soukromí, kterého se účastnící se rodiny vzdávají výměnou za 100 tisíc korun. Finanční odměna je velkým lákadlem zejména pro méně majetné rodiny, které poté často šokují poměry, ve kterých žijí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.