Vypněte se, vyzvali čeští vědci občany. Dodnes si myslím, že to smysluplné bylo, říká jaderná inženýrka Dana Drábová

Jaderná inženýrka Dana Drábová
Jaderná inženýrka Dana Drábová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2021

V loňském roce média informovala o výzvě vědců, která upozorňovala na skutečnost, že kvůli šíření covidu-19 hrozí přetížení nemocnic a úmrtí tisíců lidí s touto nemocí. Varování zveřejnila 14. října 2020 na internetu skupina českých vědců. Mezi odborníky se objevilo jméno jaderné inženýrky Dany Drábové (60). "Že jsem výzvu podepsala, bylo především z toho důvodu, že jsem mluvila s lidmi, kteří ji iniciovali," řekla pro ŽivotvČesku.cz vědkyně, která sama o sobě epidemii hodnotit nechce. Po výzvě se ukázalo, že se Česká republika skutečně dostala na špičku zemí, kterým se v boji s novým typem koronaviru nedařilo.

"Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech," uvedli vědci ve výzvě. Připojili řadu dalších apelů jako nošení ochrany nosu a úst například rouškou či dodržování vzdálenosti mezi lidmi.

"Epidemii hodnotím nijak. Že jsem výzvu podepsala, bylo především z toho důvodu, že jsem mluvila s lidmi, kteří ji iniciovali a mám k nim velký respekt. A to co říkali, mi přišlo smysluplné a dodnes si myslím, že to smysluplné bylo. Ale nebudu si hrát na to, že umím hodnotit epidemii," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz Dana Drábová, která se pod výzvu podepsala společně s infektologem a epidemiologem Petrem Smejkalem, částicovým fyzikem a rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem, biochemikem Janem Konvalinkou, ekonomem Jakubem Steinerem a dalšími.

Podle autorů výzvy se blížilo přetížení zdravotního systému v Česku, tedy omezení zdravotní péče, kterou byl schopný pacientům poskytnout. Své tvrzení opírala o data o vývoji nákazy nemocí covid-19 v zemi. Později se ukázalo, že predikce byla poměrně dost přesná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.