Vyprchává ze mě optimismus, říká o hrozícím lockdownu šéf ČLK Milan Kubek. Umírat podle něj bude 30 až 50 lidí denně

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Vývoj koronavirové epidemie už nelze podle odborníku nadále podceňovat. Téměř 10 tisíc nakažených a více jak 2 tisíce pacientů v nemocnicích. Taková je bilance za úterý. Situace začíná být opět alarmující. "Žádná vláda nemůže donekonečna nečinně přihlížet tomu, jak se epidemie šíří. Mohli bychom tak vystoupat do poloviční zátěže nemocnic. Znamená to drastické omezení veškeré necovidové péče," vyjádřil se Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz k aktuálnímu vývoji ohledně koronaviru.

Jedinou efektivní zbraní v boji se zákeřným virem je očkování. Během úterý bylo podáno 9 103 dávek vakcíny a zhruba 60 procent využitých očkovacích preparátů se použilo na třetí posilující dávky. Podíl plně očkovaných je 57 procent a těch s posilující třetí dávkou je zatím evidováno 2,4 procenta.

V posledních 10 dnech dostalo druhou dávku nejvíce lidí v pátek 29. října – konkrétně 3 699. Nejméně naopak ve sváteční den 28. října, 430 osob. Aktuálně nejvýkonnějším očkovacím místem za poslední týden je Fakultní nemocnice Ostrava se 7 772 dávkami aplikovaných vakcín, za ní pak pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) s počtem 5 659 dávek, jak informují statistiky Ministerstva zdravotnictví ČR a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT).

"Základním problémem, který nás do toho dostal, je, že se málo lidí nechalo naočkovat. Jsme na 20. místě v rámci Evropské unie. S covidem máme tak strašnou zkušenost, kdy umřelo přes 30 tisíc lidí, a přesto jsme se nechali málo naočkovat. V dané situaci je nyní nejdůležitější, aby lidé, kteří už byli očkováni začátkem roku, chodili na třetí posilující dávku, to znamená ti, kteří na to mají nárok. Zejména senioři, u který imunita poměrně rychle klesá. Pokud se nenaočkujeme, tak pak už nám nezbývá nic jiného než lockdown, a to si přece nepřejeme," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nelze nadále snášet ignoraci lidí a nedodržování protiepidemických opatření, která jsou v současné době nastavena.

"Žádná vláda nemůže donekonečna nečinně přihlížet tomu, jak se epidemie šíří. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se ten trend měl zlepšit. Musím se přiznat, že optimismus, který jsem v sobě měl, ze mě pozvolna vyprchává. Sice jsem tvrdil, že budeme mít přes 10 tisíc nově nakažených, ale za předpokladu, že vážných případů se nám podaří držet na hladině jedné čtvrtiny loňských čísel. To znamená, že nebudeme mít v nemocnicích 10 tisíc nemocných naráz, ale řekněme 2 500 až 3 000. Na JIP pak nebude ležet naráz 2 000 pacientů, ale udržíme se pod 500 a nebude umírat 250 lidí denně, ale »jen« 30 až 50," odhadl pro ŽivotvČesku.cz zkušený lékař a prezident České lékařské komory (ČLK), jak bude pravděpodobně pokračovat vážný průběh epidemie v následujících dnech.

"Bohužel trajektorie ukazuje, že jsem se spletl, už to nebude jedna čtvrtina, ale přinejmenším jedna polovina. Mohli bychom tak vystoupat do poloviční zátěže nemocnic, jaká byla v loňském roce. Znamená to drastické omezení veškeré necovidové péče," dodal ke své predikci Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.