Reklama:

Výrazná změna kurzu, ministr Vlastimil Válek chce na covid hledět jako na chřipku. Nový přístup rozděluje odborníky

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2022

Změnit systém očkování a přístup k řešení koronavirové krize plánuje ministerstvo zdravotnictví pod vedením Vlastimila Válka (61). Viroložka Hana Zelená a další experti pro ŽivotvČesku.cz potvrdili, že změnu kurzu vnímají pozitivně. Další odborníci ale na změnu očkovacího schématu hledí s rozpaky.

Reklama:

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na vládní tiskové konferenci řekl, že hodlá udělat tlustou čáru za očkovacím chaosem. V březnu či v dubnu chce veřejnosti představit nový přístup k boji s koronavirem. Nové schéma očkování by mělo podle ministra odrážet sezónnost viru a podobat se přístupu k chřipce.

Reklama:

"Je výborné, když máte vysokou hladinu protilátek v červnu, červenci či srpnu. Ale je to na nic z hlediska vln koronaviru. Je povinností zdravotnictví, aby to reflektovalo změnou očkovacího schématu," uvedl ministr zdravotnictví, na jeho slova upozornil web Seznam Zprávy.

Změna přístupu k očkování vyvolala mezi experty rozporuplné reakce. Část z nich souhlasí s tím, že na covid-19 je nutné začít hledět jako na klasické respirační onemocnění.

"Varianta omikron má spíše vlastnosti běžného respiračního onemocnění, dejme tomu chřipky, pokud jde o závažnost. A já jsem přesvědčena, že v současnosti bychom mohli právě tak k variantě omikron přistupovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Hana Zelená, podle které nárůst počtu detekovaných případů omikronu není následován významnějším nárůstem vážných případů a nárůstem případů na jednotkách intenzivní péče.

"Můžeme vycházet z toho, co se děje v jiných státech, kde už varianta omikron převládla dříve než u nás, jde například o Velkou Británii, Francii nebo Dánsko. Vidíme podobný vzorec. Během krátké doby došlo k prudkému nárůstu počtu případů, a to do hodnot, které v předchozích vlnách vůbec nebyly dosaženy, ale pokud se podíváme na čísla vážně nemocných, hospitalizovaných nebo zemřelých, tak tam se čísla zvedla podstatně méně než v předchozích vlnách," dodala viroložka, která vede Oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě a zároveň je členkou Národního institutu pro zvládnutí epidemie.

Názor, že omikron změnil celý ráz a vývoj pandemie, mají také imunologové Jiří Šinkora a Vojtěch Thon. Jiří Šinkora se domnívá, že »hysterická fáze« boje s koronavirem je u konce. Několikrát o tom hovořil pro ŽivotvČesku.cz i na svém facebookovém profilu.

"Virus tu s námi v budoucnu bude úplně běžně a nebude způsobovat vážná onemocnění, bude se chovat podobně jako jiné lidské koronaviry, které způsobují běžné infekce horních cest dýchacích," sdělil svůj názor pro ŽivotvČesku.cz imunolog Vojtěch Thon, který je přesvědčen, že omikron z populace vytlačuje nebezpečnější mutaci deltu a tím podává »pomocnou ruku« při řešení epidemie.

Opatrný ke změně kurzu je molekulární imunolog Václav Hořejší. Podle něj jde o předčasné úvahy a je nutné počkat, co v Česku udělá omikronová vlna. Hořejší také odmítá úvahy, že časté očkování může znamenat problém pro lidský imunitní systém.

"Spekulace, že častější očkování třeba jednou za čtyři měsíce, bude dělat problém imunitnímu systému, rozhodně odmítám. Jsou to zatím jen spekulace nepodložené jakýmkoli výzkumem. Náš systém se každý den setkává a vyrovnává s ohromnou spoustou antigenních podnětů," sdělil molekulární imunolog pro Seznam Zprávy.

Očkování podporuje epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je ale velkým problémem, že současné typy vakcín nejsou dimenzovány na nové varianty koronaviru, jako je mutace delta, delta plus a omikron. Podle Romana Prymuly je nutné, aby vakcíny byly »přeprogramovány« na nové koronavirové mutace.

"Současné vakcíny nejsou příliš širokospektrální, jsou vyvíjené na původní kmeny a postupně budou ztrácet účinnost. Čili je samozřejmě potřeba je průběžně updatovat, aby korespondovaly s tím, jaké varianty u nás máme," sdělil bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: