Výrazné ochlazení se protáhne až do poloviny příštího týdne, na horách očekáváme sněžení, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2022

Z pozdního léta buď rovnou nohou do podzimu, nebo z nadprůměrných teplot na počátku tohoto týdne do podprůměrných - tak se dá charakterizovat podle meteoroložky Dagmar Honsové nadcházející výhled počasí, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz.

Úterý je nejteplejším dnem týdne - nejvyšší odpolední teploty budou atakovat letní hodnotu, tj. 25 °C. A protože ranní minimální teploty byly většinou pod 10 °C, tak dnešní den přinese i velkou denní teplotní amplitudu - tj. rozdíl mezi minimálními a maximálními odpoledními teplotami. V 6 hod ráno teplota v Karlových Varech klesla k 6,8 °C, v Ostravě k 8,1 °C a na Šumavě na Rokytské slati mrzlo.

Od středy se začne ochlazovat.

"Během noci na středu bude docházet od západu až severozápadu k dalšímu přibývání oblačnosti. A postupně se k velké oblačnosti přidá místy déšť. Zpočátku noci bude oblačno, na západě až zataženo. Postupně další přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 17 až 13 °C. Středa bude bohatá na srážky. Počasí u nás bude plně pod vlivem vlnící se studené fronty. V severní polovině území očekáváme i srážky vydatné, kdy spadne od 10 do 20 mm. V severní polovině území bude zataženo s deštěm. Srážky budou slábnout později odpoledne. Na jihu území bude převládat oblačno, místy přeháňky a ojediněle bouřky. A na severu území se už bude citelně ochlazovat - teploty se budou pohybovat od 17 do 24 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

V pátek se lze připravit na oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 15 až 19 °C.

Na víkend musíme počítat s dalším ochlazením

"V sobotu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. A následně v neděli bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 8 až 4 °C. Denní teploty 11 až 15 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

A teplotně výrazně podprůměrné dny se protáhnou i do první poloviny příštího týdne. Ochlazování se dotkne také vyšších vrstev atmosféry – tedy hladiny 850 hPa, kde budou teploty klesat k nule. Na vrcholcích hor se tak déšť bude měnit na déšť se sněhem nebo sněžení, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí s tím, že sněhové vločky na vrcholcích hor nejsou v tomto období nic neobvyklého.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.