Výrobci svetrů teď jásají. Že jeden navíc lépe zahřeje, ví i malé dítě, to ale není systémové řešení. Snížení DPH na svetry by byl výsměch, říká ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2022

"Zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr," takovým výrokem Markéta Adamová Pekarová v televizním pořadu Partie Terezie Tománkové nabídla lidem jedno z řešení, jak si mohou pomoci ohledně situace s nedostatkem energií. Názor na něj se ale u mnohých různí. Faktem zcela jistě je, že se najdou i tací, kteří se začali po nějakém huňatém roláku poohlížet. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného ekonoma Lukáše Kovandu (41), zda nošení dvou svetrů doma je řešení, které chtějí lidé slyšet. "Pokud vláda něco takového říká, tak je to výsměch lidem," uvedl finanční expert. Dostal i dotaz, zda by vláda měla snížit DPH na nákup svetrů.

Možná to myslela dobře, možná ale vláda už nemá v záloze jiné řešení. Šéfka TOP 09 Markéta Adamová Pekarová se v televizní diskuzi rozpovídala o tom, jak před lety trávila svá studentská léta v zahraničí. A svou zkušenost dala za příklad, jak si lidé mohou v zimě pomoci, aby ochránili své rozpočty v rámci energetické krize.

"Když jsem byla jako studentka ve Velké Británii, tak si pamatuji, že teploty ve veřejných prostorách byly v zimě mnohem nižší. Bylo to standardní a lidé si nestěžovali... U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku, tedy zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr," uvedla Markéta Adamová Pekarová v televizním pořadu.

I když se říká, že dobrá rada nad zlato, výrok političky v tomto případě mohl působit, že si z lidí v době, která je pro řadu z nich likvidační, dělá srandu. Podobně to vnímá ekonom Lukáš Kovanda.

"Lidé samozřejmě dobře ví, že když sníží teplotu vytápění, tak ušetří nemalé částky. Stejně tak lidé ví, že když se tepleji oblečou, bude jim tepleji. To je věc, kterou ví i malé dítě, protože každý rodič dítěti vysvětluje, že když bude mít na sobě v zimě svetr, tak bude v teple a nenastydne. Je to jak v mateřské školce toto lidem říkat a není tím řečeno nic nového. Lidé ale toto slyšet nechtějí, protože to znají, lidé ale čekají, že vláda jim bude říkat něco jiného. A to zejména, jak systémově řešit problémy drahých energií. Vzít si druhý svetr to rozhodně není řešení. Působí to, že se vláda snaží maskovat problém, nebo se chce vyvléct z odpovědnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom svůj pohled na výrok Markéty Pekarové Adamové, který do českých domácností rozhodně nevnesl klid, jak přečkat zimu a finančně nezkolabovat.

Redakce se finančního experta dotázala, zda by vláda neměla poskytnout nějaký speciální bonus lidem na nákup svetrů, případně by nemělo dojít ke snížení DPH.

"Výrobci a dodavatelé svetrů jásají, protože takovou reklamu, jakou má nyní tento druh oblečení, to nikdy v historii neměl. Myslím si, a jde skutečně o nadsázku, že pokud by nakonec vláda přistoupila k tomu, že by snížila DPH na svetry, tak by to byl projev rezignace na celou situaci a byl by to výsměch. To už spíše stojí za zvážení snížit DPH na plyn a elektřinu, jako to udělala Babišova vláda koncem loňského roku. Není to řešení, po kterém bych volal, protože to je snižování plošné, ale pokud jde o srovnání s DPH na svetry, to už snad je lepší z marketingového hlediska snížit energie," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda s úsměvem.

Redakce ohledně nošení svetrů oslovila i zkušeného politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který upozornil, že lidé by neměli spoléhat jen na vládu, ale pokusit se ohledně energetické krize situaci řešit i v rámci vlastního přičinění. 

"Je pravdou, že lidé musí přijmout nějaká opatření. Taková je realita. Body toto prohlášení političce u určité skupiny lidí nepřinese. Situace s nedostatkem plynu ale zkrátka od občanů vyžaduje, aby se uskromnili a přišli sami s nějakým řešením," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.