Reklama:

Výrobci vakcín se snaží prokázat jejich bezpečnost pro děti: Ohledně nejmenších jsem zatím zdrženlivý, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2021

Farmaceutičtí giganti Pfizer a Moderna usilují o to, aby Evropská léková agentura (EMA) potvrdila, že jejich vakcíny jsou bezpečné i pro děti ve věku od 6 měsíců do 12 let. Jakmile ke schválení dojde, k očkování může dojít, odborníci se ale v názorech na vakcinaci malých dětí často neshodují. "Pro kategorii nejmenších dětí jsem zatím také zdrženlivý," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) a řekl, jak si aktuálně vede Česko s proočkovaností.

Reklama:

Podle poslední tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu v Česku dominuje varianta delta, počet případů je stále nízký díky proočkovanosti a protilátkám získaným po prodělání onemocnění covid-19. Odborníci nepřestávají důležitost očkování vyzdvihovat a je možné, že vakcíny od Pfizeru a Moderny budou brzy schválené i pro děti mladší 12 let.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly se na očkování dětí fronty úplně stát nebudou. "Určitě očkování dětí začne, na druhou stranu nízké věkové kategorie vyvolávají různé polemiky, takže si nemyslím, že to bude něco masového. Pro kategorii nejmenších dětí jsem zatím také zdrženlivý," řekl uznávaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Prázdniny už jsou v polovině a s koncem léta přijde podzim, tedy sezóna respiračních onemocnění. Ta může s epidemickou situací v Česku negativně zahýbat. Podle odborníků je nutné proočkovat alespoň 70 % populace, skeptičtější experti se přiklánějí k 80 až 90 %.

"Myslím si, že se pohybujeme okolo 50% kompletního schématu," prozradil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, jak si Česko s proočkovaností vede. Podle SZÚ lze soudit, že možný nárůst počtu nakažených kvůli variantě delta v České republice prozatím účinně brzdí proočkovanost a promořenost obyvatel.

Od začátku očkování ministerstvo eviduje přes 10,4 milionu vydaných dávek vakcíny. Ukončené očkování má přes 4,89 milionu lidí, to je přes 45 procent ze zhruba 10,7 milionu obyvatel ČR. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: