Výročí pohřbu princezny Diany: Princové se ho zúčastnit nechtěli. William si dal podmínku, říká historik

Před 24 lety se konal pohřeb princezny Diany
Před 24 lety se konal pohřeb princezny Diany
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2021

Přesně před 24 lety se svět rozloučil s princeznou Dianou, která v srpnu 1997 tragicky zemřela při dopravní nehodě ve věku pouhých 36 let. Na pohřeb matky princů Williama (39) a Harryho (36) dorazily celé davy lidí. Mimo Británii se lidé sešli u televizních obrazovek, celá událost byla živě vysílána. Lidé plakali a litovali chlapců, kteří v útlém věku přišli o matku. Oni sami se velkolepého průvodu na počest princezny zúčastnit nechtěli. "William si dal podmínku, že v tom průvodu půjde pouze tehdy, pokud tam půjde dědeček, princ Philip," řekl pro ŽivotvČesku.cz historik a odborník na britskou královskou rodinu Kamil Rodan (43).

V roce 1997 dne 31. srpna se na moment zastavil svět. Lidé ze všech koutů zeměkoule truchlili nad ztrátou princezny Diany, která toho dne tragicky zahynula při dopravní nehodě v Paříži. Příležitost se s ní 6. září rozloučit nevynechaly statisíce Britů a lidé ze zahraničí sledovali pohřeb a smuteční průvod v televizi. Největší pozornost upoutali princové William a Harry, kteří se jen pár dní po smrti milované matky museli ukázat na tak velkolepé události a prostoru k truchlení v soukromí měli jen málo. Původně se na pohřbu ani ukazovat nechtěli.

"Princ William, který byl starší a vedl tandem bratrů, kteří si tehdy ještě rozuměli, se toho pohřbu vůbec nechtěl zúčastnit. Celé to záviselo na tom, že rodina chtěla, aby na pohřbu účastni byli. William si dal podmínku, že v tom průvodu půjde pouze tehdy, pokud tam půjde dědeček, princ Philip. Když princ Philip kývl na to, že je doprovodí za rakví, teprve pak William řekl, že tam s princem Harrym půjdou. Oni nutně potřebovali podporu," řekl pro ŽivotvČesku.cz historik Kamil Rodan, za jakých podmínek se synové princezny Diany zúčastnili jejího pohřbu.

Královna Alžběta II. (95) byla davovým šílenstvím dotlačena k veřejnému vystupování, mnohem bližší jí ale bylo poskytování azylu chlapcům a proto se snažila povinnosti skloubit s péčí o rodinu. "Lidé z celého světa tehdy nedokázali pochopit, že se královna dlouho nevrací z Balmoralu. Ona společně s rodinou upřednostnila úlohu babičky, chtěla vnukům vytvořit zázemí a nějakým způsobem je od toho izolovat. Bohužel ta mašinérie byla tak obrovská, že je donutili se na tom účastnit," upřesnil tehdejší běh událostí Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz.

Přítomnost princů nezůstala bez odezvy. Lidé si nemohli nevšimnout, že chlapci při chůzi za rakví, v nichž ležela jejich matka, neplakali. Chovali se téměř jako dospělí jedinci. Podíl na jejich působení při posledním rozloučení měla nejen výchova, ale i psychické rozpoložení, ve kterém se nacházeli.

"Oni jsou vychováváni k tomu, aby na veřejnosti neukazovali emoce. Také tam určitě působil emocionální šok, protože to vypadalo, že jdou dvě ovce někam na porážku. Kráčeli oba za rakví v podstatě bez duše, většinou se sklopenou hlavou a dívali se na rakev, na které byl věnec z bílých lilií a vzkaz, který psali drahé matce. Domnívám se, že na ně působil šok z toho, že se těšili na matku, která se měla po měsíci vrátit. Oni byli jeden měsíc s otcem a druhý měsíc je měla mít ona. Chtěli s ní strávit chvíle, než nastoupí do školy a roztočí se celé kolo běžného roku. Najednou jim matku ale přivezli v rakvi z Paříže," dodal historik Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.