Výsledek soudu jako elixír, který může Babiše dostat na Hrad. Do žil jeho kampaně vlil příval energie, říká expert

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2023

Pražský městský soud v pondělí nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (68) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. S tím logicky vyvstává otázka, jaký vliv bude mít tato skutečnost na první kolo prezidentské volby, která odstartuje pátkem 13. ledna. Pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na tuto problematiku poskytl marketingový specialista Karel Komínek. Podle jeho názoru je vysoce pravděpodobné, že s verdiktem soudu Babiš silně posílí u nerozhodnutých voličů.

Kauza bývalého premiéra Andreje Babiše se týkala padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách. Žalobce vinil jeho bývalou spolupracovnici Janu Nagyovou (52) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Pro oba navrhl podmíněné a peněžité tresty. Podle soudce Šotta se ale v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci pro malé a střední podniky. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc vzájemně nekonkurovaly, nepůsobily na stejném relevantním trhu, jak uvedl soudce.

Jaký vliv může mít zatím nepravomocný rozsudek na nadcházející prezidentské volby, ve kterých se Andrej Babiš uchází o post hlavy státu, nastínil pro ŽivotvČesku.cz marketingový specialista a politický konzultant Karel Komínek. "Andrej Babiš měl od začátku oznámení kandidatury, ale i dávno předtím, když se o tom vlastně něco přes rok spekulovalo, velký problém v tom, že byl nepřijatelný pro velkou část společnosti. Z mediálního pohledu, respektive z pohledu běžného voliče to může nyní vypadat, že Andrej Babiš byl v podstatě očištěn od všeho, co mu potenciálně hrozilo. Nicméně nejen, že ten rozsudek vlastně není pravomocný, ale týká se jenom jedné kauzy z několika," vysvětlil možné důsledky soudu Karel Komínek.

"Političtí oponenti Andreji Babišovi vytýkali nějaké morální selhání - problematické vztahy s rodinou, únos syna na Krym, Čapí hnízdo a spoustu dalších věcí až do doby privatizace za premiéra Zemana. Takže ti, co k němu měli nějaké zásadní výhrady, je nejspíš mají i nadále a soud pro ně je jen jedno zrnko," popsal pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek možný pohled lidí, kteří i nadále hodnotí lídra hnutí ANO jako nevhodného prezidentského kandidáta.

Toto vše podle Karla Komínka může na průběh voleb mít vliv, protože podle posledních průzkumů bylo v Česku zhruba čtvrt milionu nerozhodnutých voličů. Zároveň rozdíl v preferencích pro Andreje Babiše, Danuši Nerudovou (44) a Petra Pavla (61) není příliš velký, a tak takové množství lidí může výsledkem poměrně dost zahýbat.

"Výsledek soudu nejspíš vlil do žil Babišovy kampaně další život a příval energie, protože on může nyní říct, podívejte se, nezávislý soud mi potvrdil, že celou tu dobu na mě lidé útočili zcela bez základu na pravdě a celou dobu vám tady říkám pravdu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek s tím, že podobně mučednickou rétoriku v české politice zastává také předseda SPD Tomio Okamura (50).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.