Výsledky průzkumu, které Petra Fialu nepotěší. Z evropských státníků mu mají lidé věřit nejméně. Jeho problém vysvětlil sociolog

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2022

Společnost Morning Consult přišla s výsledky průzkumu, které českého premiéra nepotěší. Agentura sleduje popularitu 22 světových státníků a zcela nejnižší důvěru z evropských lídrů u lidí má aktuálně mít právě Petr Fiala (57). Negativní názor na něj má 71 % dotazovaných. "Problém premiéra Fialy je jednoduchý, je to akademik," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář s tím, že by ale průzkum bral s rezervou.

Podle průzkumu společnosti Morning Consult se aktuálně největší popularitě v rámci státníků evropských zemí těší prezident Švýcarska Ignazio Cassis, kterému důvěřuje 52 procent lidí. Českému premiérovi pak důvěřuje o celých 30 procent méně lidí. Sedm procent z celkového počtu dotazovaných si pak svým názorem na Petra Fialu není jistých.

"Já si nejsem jistý validitou toho výzkumu, protože je otázkou, do jaké míry mu můžeme věřit. Primární věc je ta, do jaké míry dotazovaní lidé toho politika znají a do jaké míry mají představu, kdo to je. Bral bych ho tedy trochu s rezervou," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Podle červnového průzkumu agentury Median by volby do Poslanecké sněmovny aktuálně vyhrálo hnutí ANO. I tyto výsledky mohou svědčit o tom, že popularita aktuální vládní sestavy od loňských voleb poklesla. Samotný premiér pak může mít podle odborníka zabývajícího se sociálním životem největší problém v něčem, co by se mohlo zdát naopak jako přínos.

"Problém premiéra Fialy je jednoduchý, je to akademik. To znamená, že je to člověk sice hrozně chytrý, ale který vychází z vysokoškolského prostředí. To jsou například u nás lidé, kteří na jedné straně mají vysokou prestiž povolání, ale na druhé straně je trochu problém s tím, že jsou odtržení od reality, což tady bolí. Protože když je to politik, který má rozhodovat o životě občanů, a zároveň akademik, který v té realitě úplně není, tak tím pádem vzniká taková situace," vysvětlil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz, co může ovlivňovat názory lidí na Petra Fialu k horšímu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.