Vysoké teploty budou lákat k opalování. Mluvčí záchranné služby popsala, jak si poradit se spálením a kdy už je nutné navštívit lékaře

Opalování - Ilustrační snímek
Opalování – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2022

Opalování u vody patří v horkých letních dnech mezi oblíbené kratochvíle. Kromě toho, kam až vystoupají teploty, je ale třeba sledovat také UV index a k získávání snědé pokožky přistupovat zodpovědně. "Když dojde ke spálení od sluníčka, tak to může být bolestivé, proto je potřeba prevence," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová a uvedla, kdy je v případě spálení už vhodné navštívit lékaře.

V uplynulých dnech se tropické teploty vytratily a nahradily je chladnější dny a výraznější srážky. Počasí je ale také velmi proměnlivé a již brzy se Česko dočká dalšího tropického období, které bude přímo lákat k vodě. Opalování ale nemusí mít za výsledek jen vysněnou snědou pokožku.

Projevy spálení mohou být velmi nepříjemné. Od svědivosti a zarudnutí pokožky až po puchýřky, následky nezodpovědného opalování člověka provázejí několik dní a často mu nedají ani spát. Mluvčí pražské záchranky proto upozorňuje na důležitost prevence a radí, jak si se spálenou kůží poradit.

"Když dojde ke spálení od sluníčka, tak to může být bolestivé, proto je potřeba prevence, tedy mazání dostatečným ochranným faktorem. Když k němu přece jen dojde, tak existují nejrůznější přípravky na spálení. Je potřeba to místo chladit, ideálně ho natírat hojivými přípravky," řekla pro ŽivotvČesku.cz Jana Poštová.

Těžké spálení se kromě rudé kůže a puchýřků může projevovat i bolestí hlavy, nevolností či horečkou. Ve většině případů si lze se spálením poradit doma za pomoci vhodných přípravků, někdy je ale třeba už vyhledat pomoc.

"Pokud by se vytvořily nějaké velké puchýře na velké ploše, tak tam by určitě byla vhodná návštěva nějakého lékaře - specialisty, jinak se to ale dá zvládnout celkem běžně v domácím prostředí," dodala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Jana Poštová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.