Vysoké teploty vystřídá ochlazení a déšť. Dagmar Honsová popsala definitivní tečku za letním počasím

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2021

Slunečnou sobotou s letními teplotami se letošní léto pravděpodobně už skutečně rozloučilo. Do konce srpna k oteplení nedojde a meteorologové ho neočekávají ani v první polovině září. Srážek navíc bude požehnaně. "Poslední prázdninové dny budou teplotně výrazně podprůměrné. Podobný charakter počasí bude pokračovat také na začátku září," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Zatímco sobota byla ještě teplotně příznivá a srážek bylo minimum, už v neděli na většině území pršelo. Deštivé počasí zůstane i v následujících dnech a přijde další ochlazení. "Definitivní tečku za letním počasím udělá tlaková níže, která přejde přes naše území během pondělí a po jejíž zadní straně sem začne proudit studený vzduch od severovýchodu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Poslední prázdninové dny budou teplotně výrazně podprůměrné – místy o více než 5 °C v porovnání s dlouhodobým normálem. Poslední prázdninový týden bez letních teplot naposledy přinesl rok 2014. Ranní teploty budou při zmenšené oblačnosti uprostřed týdne klesat jen k 6 °C. Hned pondělí přinese hodně oblačnosti i srážek – převládat bude zataženo až oblačno, zpočátku dne na východě území s deštěm, ojediněle i s bouřkami, zaprší zejména na severu a západě území. Na jihovýchodě bude během dne přechodně i polojasno. Odpolední teploty ale vystoupí jen na 17 až 21 °C, na východě na 22 °C," upřesnila odbornice na počasí pro ŽivotvČesku.cz, jak studená fronta ovlivní teploty na našem území.

K letním 25 stupňům se teploty už nevyšplhají. "V úterý bude nejvíce oblačnosti a srážek hned zpočátku dne, místy čekáme déšť či přeháňky. Během dne pak dojde k ubývání oblačnosti i srážek. Ranní teploty klesnou na 14 až 10 °C, odpolední vystoupí na 15 až 19 °C. Foukat bude mírný až čerstvý severní vítr s nárazy o rychlosti do 55 km/h, který bude ještě naši pocitovou teplotu snižovat," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jaký charakter počasí bude v Česku převládat.

"Ve středu bude nejméně oblačnosti z celého týdne – převládat bude polojasno, na horách během dne až oblačno. Ranní teploty kvůli malé oblačnosti čekáme jen v rozmezí 10 až 6 °C, v horských údolích kolem nuly. Odpolední teploty vystoupí na 18 až 22 °C. Ve čtvrtek ale už budeme opět potřebovat na většině území deštníky a pláštěnky - bude oblačno až zataženo s deštěm přeháňkami. Ranní teploty klesnou na 11 až 7 °C, odpolední vystoupí na 17 až 21 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka, kolik srážek lze očekávat.

Ani pátek a víkend zatím nevypadají příliš optimisticky. "V pátek bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Ranní teploty čekáme mezi 11 až 7 °C. Odpoledne na teploměru bude 16 až 20 °C. Víkendová obloha bude většinou oblačná, počítat musíme s občasným deštěm nebo přeháňkami. Ranní teploty budou klesat na 12 až 6 °C, odpolední vystoupí jen na 16 až 22 °C," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz předpověď na víkend.

"Podobný charakter počasí bude pokračovat také na začátku září – nejvyšší odpolední teploty čekáme jen lehce přes 20 °C a převládat bude oblačno s občasným deštěm nebo přeháňkami. Tropické teploty jako na začátku září v letech 2015 a 2019 zatím nehrozí. A první nástřely počasí na září nedávají výraznější odchylku od dlouhodobého teplotního normálu, který je 12,8 °C," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jak zatím vypadá výhled na září.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.